Hochland z nową edycją kalendarza firmowego

"Kuchnia bez resztek, czyli zero waste z Hochland" - bo właśnie taki ma tytuł kalendarz firmowy - to 12 autorskich pomysłów kulinarnych na gotowanie bez resztek, przypisanych kolejnym miesiącom, wykonanych i sfotografowanych przez pracowników firmy, w ramach 14. edycji konkursu fotograficznego.

Najciekawsze prace i finalistów wyłoniła profesjonalna komisja jurorów.

Zgłoszone prace, zarówno kreatywne przepisy zgodne z ideą zero waste, jak i zdjęcia wykonanych potraw były na bardzo wysokim poziomie. Finalnie powstał niezwykły kalendarz.

To zestaw gotowych patentów na zero waste w praktyce, na kreatywne wykorzystywanie resztek do przyrządzania nowych potraw.

Wśród kulinarnych propozycji znalazły się: krem ziemniaczany z chrupiącymi obierkami, pizza na winie, kopytka Almette, jajka zapiekane w bułce z serem sałatkowym Hochland, pieczone bataty i ziemniaki z serem Hochland Sałatkowy, tarta z Valbon Camembert, makaron z pesto z liści rzodkiewki zapiekany z serem Gouda Wędzona, risotto „zero waste” z kurkami, cukinią i Almette śmietankowym.

Nie zabrakło także pomysłów na desery: ciasto bananowe z czarnych bananów, lody miętowe z Almette w posypce chlebowej czy też pudding z suchego chleba z Almette.

Joanna Hamdan 11620 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.