Premier o niedzielach handlowych

Rząd nie bierze na razie pod uwagę zniesienia zakazu handlu w niedziele - powiedział we wtorek rano na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

W nocy z poniedziałku na wtorek Senat podjął uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy dotyczącego zakazu handlu w niedzielę. Zakłada on zniesienie zakazu "w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie do 90. dnia następującego po odwołaniu tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni". Ponadto, projekt gwarantuje pracownikom handlu co najmniej dwie niedziele wolne od pracy w ciągu 4 tygodni. 

Według autorów projektu w związku ze stale rosnąca liczba zachorowań na COVID–19 i nasilającym się problemem z zachowaniem dystansu społecznego, zasadne wydaje się wprowadzenie regulacji, która poprzez otwarcie placówek handlowych w niedziele, "rozrzedziłaby" liczbę klientów przebywających w tych placówkach, a także zmniejszyła kolejki w dniach poprzedzających niedziele.

Nowe przepisy miałyby wejść w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia. Za uchwałą opowiedziało się 45 senatorów, 43 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Dyskusja o powrocie niedziel handlowych wypłynęła w Senacie, który wczoraj podjął „uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych”. O zniesienie zakazu handlu w niedziele wnioskują różne organizacje branżowe, w tym Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji oraz przedstawiciele centrów handlowych.

Tymczasem już we wtorek rano premier pytany we wtorek na konferencji prasowej, czy brane jest pod uwagę zniesienie na jakiś czas zakazu handlu w niedziele, odparł krótko: - Nie, na razie nie jest brane pod uwagę takie rozwiązanie.

Teraz ruch jest po stronie posłów.

Katarzyna Pierzchała 3944 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.