Wsparcie dla usług i targowisk na razie w listopadzie

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił pakiet wsparcia dla firm dotkniętych drugą falą pandemii.

- Największe obciążenie w czasie II fali dotyczy usług, zwłaszcza gastronomii: bary, puby, ale także rozrywka, również branża fitness - to są przedsiębiorcy, którzy muszą otrzymać pomoc. Także ci, którzy na targach i bazarach sprzedają, szukają swoich klientów na artykuły - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Przewidziano cztery rodzaje pomocy. W przypadku firm usługowych wystarczy, że przychody firm będą o 40% niższe niż  w październiku czy listopadzie 2019 roku.
 
Są to:
- zwolnienie ze składki ZUS w listopadzie
- postojowe
- bezzwrotne dotacje dla małych i mikrofirm w wysokości 5 tys. zł.
 
Natomiast jeśli chodzi o targowiska, to handlujący na nich zostaną zwolnieni z opłaty targowej za cały 2021 rok, a brak tej opłaty rząd będzie rekompensował samorządom.
 
- Życzę wszystkim przedsiębiorcom, żeby to się po listopadzie zakończyło, ale jeśli będzie konieczne przedłużenie obostrzeń, to przedłużymy także wsparcie na kolejne miesiące. Szacujemy, że pakiet dotyczy 170 tys. firm, 370-400 tys. pracowników. Wartość pomocy szacujemy na 1,8 mld zł, może nawet 2 mld zł - dodał premier Mateusz Morawiecki.
 
Magdalena Weiss 2851 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.