W ciągu dwóch lat Mars chce zmniejszyć liczbę tłoczni 30-krotnie

Mars Inc., producent m.in. batonów Snickers upraszcza łańcuch dostaw oleju palmowego, by nie powodować wylesiania planety.

Jak deklaruje producent, do wytworzenia swoich produktów zużywa zaledwie 0,1% światowego oleju palmowego, mimo to prowadzi działania, dzięki którym jego pozyskiwanie będzie ono w pełni zrównoważone.

Poprzez realizację ogłoszonej w 2019 r. inicjatywy „Palm Positive Plan” (Plan zrównoważonego pozyskiwania oleju palmowego) udało się firmie osiągnąć łańcuch dostaw tego surowca wolny od wylesiania. Kolejnym elementem planu jest również dalsze upraszczanie systemu pozyskiwania oleju palmowego.

Do 2021 r. Mars chce zredukować liczbę tłoczni oleju z 1500, do mniej niż 100, a do końca 2022 r. zmniejszyć tę liczbę jeszcze o połowę. Starania te będą połączone z dużym zaangażowaniem w ochronę praw człowieka, a także w ochronę lasów i zapobieganie wylesianiu.

To podejście stanowi część ogłoszonego we wrześniu 2017 roku „Planu Zrównoważonego Rozwoju w Jednym Pokoleniu”, na którego realizację firma Mars przeznaczyła miliard dolarów.  

 Biznes może i musi być potężnym orędownikiem zmian społecznych i środowiskowych, dzięki którym będziemy posiadać solidne, niezawodne łańcuchy dostaw oraz żyć w bardziej sprawiedliwym i zrównoważonym świecie – mówi Grant Reid, prezes Mars Incorporated.

Jak wyjaśnia firma, palma to jedna z najbardziej wydajnych roślin na świecie, która wymaga stosunkowo niewiele zasobów, takich jak ziemia, woda i nawozy. Jej uprawa może przynosić plony nawet przez 30 lat, co czyni ją atrakcyjną inwestycją, dzięki której rolnicy mogą zapewnić sobie stały dochód i środki do życia. Dzięki swoim wyjątkowym cechom ma wpływ na smak, strukturę, kształt i konsystencję żywności. Ważna jest jednak jej zrównoważona uprawa, dzięki której przynosi ona wartość całemu łańcuchowi dostaw.

– Poprzez radykalne upraszczanie tego łańcucha, współpracując z mniejszą grupą dostawców i przestrzegając ściśle trzech zasad: mapowania, zarządzania i monitorowania, Mars może w jeszcze większym stopniu zapobiegać wylesianiu i zwiększać poszanowanie praw człowieka – tłumaczy producent.

W regionie Azji i Pacyfiku firma Mars zaopatruje się obecnie w UniFuji – partnerstwie nawiązanym między United Plantations a Fuji Oil – które pozwoliło zmniejszyć liczbę tłoczni z 780 do zaledwie jednej. Udało się to osiągnąć dzięki modelowi 1:1:1 oznaczającemu, że palma jest uprawiana na jednej plantacji, przetwarzana przez jedną tłocznię i jedną rafinerię przed dotarciem do Marsa.  

Firma lokalnie wspiera drobnych rolników np. poprzez aktywne członkostwo i finansowanie Programu Krajobrazowego Fundacji Earthworm w Aceh (Indonezja). Ma on pomóc w tworzeniu lokalnych planów ochrony, budowaniu potencjału drobnych gospodarstw i zapewnianiu alternatywnych źródeł utrzymania. W 2018 roku wraz z Conservation International i innymi organizacjami, firma Mars stała się współautorem Coalition for Sustainable Livelihoods.

Postęp prac w ramach całego „Planu Zrównoważonego Rozwoju w Jednym Pokoleniu”, w tym działań związanych ze zrównoważonym pozyskiwaniem oleju palmowego, jest monitorowany przez firmę Mars na bieżąco. Wyniki są publikowane w tzw. karcie wyników.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.