Będzie nowelizacja rozporządzenia o godzinach dla seniorów

Ma w nim zostać jaśniej zapisane, w których sklepach one obowiązują, a w których nie - ustalili dziennikarze RMF FM. W dzisiejszym kształcie przepisy budzą wiele wątpliwości.

Zmienić mają się dwie rzeczy. Wprost ma zostać zapisane, że godziny dla seniorów nie obowiązują w sklepikach szkolnych, co do tej pory nie było takie oczywiste. Rozporządzenie napisane jest w tak skomplikowanej formie, że – jak donoszą media - niektórzy właściciele szkolnych sklepów obsługują w godzinach 10-12 tylko seniorów, czyli ewentualnie nauczycieli po 60. roku życia.

Według rządzących to nadinterpretacja. Tłumaczą, że obecne przepisy nie nakazują wprowadzenia w szkolnych sklepikach godzin dla seniorów. Ponieważ jednak niektórzy to robią, to rząd chce to zapisać w rozporządzeniu wprost.

Druga zmiana, wyłączająca z konieczności stosowania godzin dla seniorów, ma dotyczyć też sklepów w hotelach oraz być może wielkich hurtowych supermarketów, w których zaopatrują się przedsiębiorcy.

Być może w nowelizacji zostanie też zapisane, czy godziny dla seniorów obowiązują też właścicieli sklepów stojących osobiście za ladą. Pojawiają się bowiem głosy, że ich te obostrzenia nie obowiązują. 

Godziny dla seniorów obowiązują od czwartku 15 października w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i na poczcie. Od poniedziałku do piątku między 10:00 a 12:00 obsłużeni zostaną tam wyłącznie klienci powyżej 60. roku życia.

Jak wynika z rządowego rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw, godziny dla seniorów dotyczą obiektów handlowych i usługowych, których przeważająca działalność polega na sprzedaży: żywności, produktów kosmetycznych, artykułów toaletowych, środków czystości, produktów leczniczych, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia, a także obiektów świadczących usługi pocztowe. Oznacza to, że godziny dla seniorów nie obowiązują np. w sklepach odzieżowych, rtv i agd, meblowych i budowlanych.

 

 

Katarzyna Pierzchała 3944 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.