Sprzedaż detaliczna lekko lepiej

We wrześniu Polacy wydali na towary w handlu detalicznym o 2,7% więcej niż przed rokiem. Oczekiwano wzrostu o 2,2%.

W cenach stałych różnica była jednak mniejsza: wzrost o 2,5% versus oczekiwania na poziomie 2,4%. Wobec sierpnia sprzedaż spadła o 2,2%, natomiast od stycznia do września była niższa niż w trzech kwartałach 2019 roku o 3,1%.

W ujęciu rocznym najbardziej Polacy rzucili się na produkty z działu "meble, rtv, agd" - w cenach stałych nastąpił wzrost o 8,6%. Więcej wydatków pochłonęły też pojazdy mechaniczne i części do nich (+4,9%) oraz prasa, książki i pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach (+3,0%). Konsumenci oszczędzali natomiast na paliwach (-4,6%) oraz odzieży i obuwiu (-1,7%).

Żywność, napoje i wyroby tytoniowe cieszyły się lekko wyższym popytam niż rok wcześniej - +1,6%.

W porównaniu z sierpniem jednak odnotowano w tej kategorii spadek o 3,7% (cały czas w cenach stałych, czyli bez uwzględnienia inflacji). Wzrosła natomiast sprzedaż aut, motocykli i części motoryzacyjnych (o 11,2%) oraz kosmetyków, farmaceutyków i sprzętu ortopedycznego (o 2,3%). Najgłębszy spadek dotknął natomiast mebli oraz sprzętu rtv i agd.

Warto zauważyć, że od czasu wprowadzenia lockdownu Główny Urząd Statystyczny podaje zmiany w sprzedaży przez internet. I tak we wrześniu w porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowano wzrost wartości e-sprzedaży detalicznej w cenach bieżących o 9,5%. Udział tej sprzedaży zwiększył się z 6,1% w sierpniu br. do 6,8% we wrześniu br. Wzrost udziału sprzedaży przez Internet wykazały m.in. przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grupy „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (odpowiednio z 19,3% do 22,5%),a także podmioty z grup „tekstylia, odzież, obuwie” (z 15,7% przed miesiącem do 18,2%) oraz „meble, rtv, agd” (z 10,9% do 11,8%).

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu 2020 r. była o 1,0% niższa w porównaniu z sierpniem 2020 r.

Magdalena Weiss 2851 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.