W Carrefourze ruszają farmy wertykalne

23 października w sklepach Carrefour zadebiutują pierwsze na polskim rynku wewnątrzsklepowe farmy wertykalne. Na razie w Warszawie.

Na zdjęciu Matylda Szyrle, prezes Listnego Cudu

Od najbliższego piątku 23 października w dwóch sklepach Carrefour w Warszawie (w Galerii Mokotów i Arkadii), będzie można kupić mikroliście bezpośrednio z farmy wertykalnej marki Listny Cud. Tym samym Carrefour rozpoczyna program pilotażowy sprzedaży roślin w nowym formacie, który odpowiada na wyzwania kryzysu klimatycznego a jednocześnie zapewnia klientom unikalną jakość.

Rośliny wyrosły lokalnie, na farmie wertykalnej w Warszawie a następnie zostaną dostarczone do mniejszej farmy stojącej w sklepie, gdzie będą dorastać i dzięki zapewnionym warunkom (odpowiedniemu oświetleniu każdej półki, nawadnianiu kilka razy dziennie) - pozostaną świeże i zyskają wydłużoną żywotność.

Co to takiego farmy wertykalne?

Jak wyjaśnia Matylda Szyrle, prezeska Listnego Cudu, to nowoczesny i ekologiczny sposób uprawy roślin, rozwijający się w szybkim tempie na całym świecie. Rośliny uprawiane są pod światłem LED, piętrowo i w zamkniętych pomieszczeniach. Dzięki kontrolowanym warunkom uprawy nie używa się do nich żadnych pestycydów, uprawa jest całoroczna i zużywa 90% mniej wody niż rośliny uprawiane w sposób tradycyjny.

Co ważne, lokalność upraw wpływa na znaczne zredukowanie tzw. śladu węglowego. Małe odległości pomiędzy produkcją, a docelowym miejscem sprzedaży zmniejszają emisję CO2 i pozwalają uniknąć konieczności transportowania produktów zza granicy. Jednocześnie wartość odżywcza roślin uprawianych tą metodą jest taka sama, jak roślin uprawianych na polu pod światłem słonecznym.

Dzięki piętrowemu ułożeniu uprawy, efektywność farmy wertykalnej jest nawet 50 razy wyższa, co przekłada się na mniejsze zużycie przestrzeni uprawnej i ochronę bioróżnorodności – te czynniki wskazywane przez Bank Światowy, Komisję Europejską i ONZ jako kluczowe do walki ze zmianami klimatycznymi. Dlatego rozwijanie tego innowacyjnego formatu wpisuje się w program Act for Food sieci Carrefour.

Dodatkowo firma Listny Cud za jeden ze swoich celów stawia sobie całkowite odejście od jednorazowego plastiku. Dlatego kod kreskowy znajduje się na drewnianych patyczkach, doniczki są biodegradowalne a po wyjęciu z farmy wertykalnej klienci mogą zapakować je w papierowe torebki, chroniące rośliny w trakcie transportu.

- Sami uwielbiamy gotować a jednocześnie wiemy, że nie zawsze jest czas i przestrzeń na uprawę roślin w domu. Cieszymy się, że wprowadzamy na polski rynek produkt, który jest już popularny w Stanach Zjednoczonych, dzięki swojemu wyrazistemu smakowi i łatwemu, wszechstronnemu zastosowaniu - mówi Matylda Szyrle.

Jej zdaniem mikroliście świetnie pasują do różnych dań i różnego rodzaju kuchni. Można posypać nimi zupy, pizze, kanapki albo curry, dodać do sałatek czy burgerów a one świetnie podkreślają smak. Dodatkowo są źródłem wielu witamin, mikroelementów i antyoksydantów.

Małe farmy wertykalne, które staną w Galerii Mokotów i w Arkadii to pierwsze sklepowe farmy wertykalne w Polsce. Cena pojedynczej doniczki mikroliści wynosi 6,99 zł. Na początek dostępne są m.in. mikroliście: brokuła, rukoli, czerwonej kapusty, gorczycy i rzodkiewki.

Firmy nie wykluczają rozszerzenia współpracy na dalsze sklepy po około półrocznym pilotażu w dwóch warszawskich placówkach sieci Carrefour.  

 

 

Katarzyna Pierzchała 3944 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.