Żabka chce dać drugie życie plastikowi. Na razie pilotażowo

Żabka jako pierwsza firma w Polsce wspólnie z franczyzobiorcami i klientami testuje gospodarkę o obiegu zamkniętym dla marki własnej.

Żabka zachęca klientów i franczyzobiorców do zbiórki plastikowych butelek i darowania opakowaniom drugiego życia, wdrażając rozwiązania zgodne z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) dla marki własnej.

Akcja ma charakter pilotażowy i biorą w niej udział 23 sklepy Żabka zlokalizowane na terenie dwóch warszawskich dzielnic – Praga Północ i Praga Południe. W placówkach tych staną specjalne kosze, do których warszawiacy, przy okazji zakupów, mogą wrzucić przyniesione opakowania po napojach.

Z zebranych opakowań powstaną butelki wody mineralnej marki własnej OD NOWA. Żabka chce również, by dzięki akcji klienci wyrobili w sobie nawyk oddawania do sklepów plastikowych opakowań po napojach, tak jak oddaje się butelki szklane.

Klienci, którzy wezmą udział w projekcie, zostaną nagrodzeni dodatkowymi punktami lojalnościowymi, czyli tzw. żappsami – 10 żappsów za każdą przyniesioną pustą butelkę plastikową.

- Gorąco zachęcamy mieszkańców dwóch dzielnic Warszawy – Pragi Północ i Południe – by przy okazji zakupów w Żabce, przynosili do sklepu puste opakowania po napojach. Wspólnie pokażemy, że małe, proste działania składają się na duży, namacalny efekt. Plastik ten trafi bowiem ponownie na rynek w postaci butelki wody mineralnej OD NOWA. Mamy również nadzieję, że dzięki naszej akcji klienci wyrobią w sobie nawyk oddawania do sklepu pustych plastikowych butelek, tak jak robią to już ze zwrotnymi butelkami szklanymi – mówi Anna Gorączka, green officer w firmie Żabka Polska.

W akcję chętnie zaangażowali się nie tylko klienci. - Do pojemnika, który stoi w moim sklepie, puste plastikowe butelki wrzucam również ja i moi pracownicy – mówi Adrian Olszak, franczyzobiorca sklepu przy ul. Markowskiej w Warszawie.

Zebrany w sklepach Żabka surowiec zostanie przekazany do sortowni Lekaro. Tam surowiec zostanie przetransportowany do zakładu PET Recycling Team w Radomsku należącego do grupy Alpla, gdzie będzie on on przetworzony na granulat, z którego w jednej ze swoich fabryk w Polsce firma Alpla, producent opakowań z tworzyw sztucznych, wytworzy preformy butelek. Następnie preformy trafią do producenta wody mineralnej OD NOWA, czyli firmy Cechini.

OD NOWA to naturalna woda mineralna, pochodząca ze źródła „Anna” w uzdrowisku Muszyna w woj. małopolskim. Woda od Żabki jest także przyjazna dla środowiska. Jej opakowanie – butelka i etykieta – jest wykonane z materiału pochodzącego w 100% z recyklingu. Gwarancją tego, że opakowanie wody nie tworzy kolejnego pierwotnego plastiku i nie generuje kolejnych śmieci, jest specjalny znak i hasło na butelce.

OD NOWA to już kolejny produkt marek własnych w ofercie Żabki w opakowaniu z produktów przyjaznych środowisku. Butelki pochodzące w 100% z recyklingu (tzw. rPET) mają także produkty Foodini, Wycisk i S!

Żabka wspólnie z franczyzobiorcami zbiera także surowce wtórne. Udział w programie „Naturalnie razem” jest dobrowolny, do projektu dołączyło już 4 tys. sklepów. W jego ramach Żabka odbiera od franczyzobiorców folię i makulaturę. Dzięki akcji w 2019 r. do odzysku przekazanych zostało 900 ton folii i 7 tys. ton kartonu i papieru.

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.