Prawo.pl: w małych sklepach nie ma godzin dla seniorów i limitu klientów

- W sklepach, w których klientów obsługuje właściciel, nie muszą przestrzegać godzin dla seniorów, a także limitu osób - podaje portal Prawo.pl.

Godzi o godziny dla seniorów wprowadzone przez rząd w połowie października. - Wprowadzone obostrzenia mają zastosowanie tylko tam, gdzie praca jest wykonywana przez osoby zatrudnione. Oznacza to, że w dużych sklepach młodsze osoby nie zrobią zakupów między 10 a 12, ale w mniejszych - już tak. W tych drugich na jedną kasę nie musi przypadać pięciu klientów - czytamy na portalu Prawo.pl.

Co mówią przepisy?

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń do odwołania obiekty handlowe lub usługowe o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m2, których przeważająca działalność polega na sprzedaży: żywności, produktów kosmetycznych innych niż przeznaczone do perfumowania lub upiększania, artykułów toaletowych, środków czystości, produktów leczniczych, w tym przez apteki lub punkty apteczne, wyrobów, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego - od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00–12.00 obsługują wyłącznie osoby powyżej 60 roku życia.

Takie same zasady obowiązują na poczcie oraz w placówkach handlowych w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. A zgodnie z nim przez placówkę handlową należy rozumieć obiekt, w którym jest prowadzony handel oraz są wykonywane czynności związane z handlem, w szczególności: sklep, stoisko, stragan, hurtownię, skład węgla, skład materiałów budowlanych, dom towarowy, dom wysyłkowy, biuro zbytu - jeżeli w takiej placówce praca jest wykonywana przez pracowników lub zatrudnionych. Co to oznacza w praktyce?

- Oznacza to, że godziny dla seniorów obowiązują w tych sklepikach, w których obsługują pracownicy lub zatrudnieni, a nie obowiązują w tych, w których obsługuje wyłącznie właściciel. Sytuacja wydaje się kuriozalna – wyjaśnia portalowi Prawo.pl Mateusz Mońka, prawnik w Kongresie Polskiego Biznesu, organizacji przedsiębiorców założonej przed dr Sławomira Mentzena. Adwokat dr Liwiusz Laska też uważa, że przepis tak należy interpretować. – Odesłanie do przepisów o zakazie handlu w niedzielę sprawia, że w sklepach o powierzchni poniżej 2000 m2, właściciel może obsługiwać w godzinach od 10 do 12 także osoby młodsze – mówi dr Liwiusz Laska. Co więcej, gdy za kasą stoi właściciel nie obowiązuje limit osób, a nawet obowiązek zapewnienia płynu do dezynfekcji lub rękawiczek.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT CZYTAJ TUTAJ

 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.