Premier ogłasza nowe obostrzenia na Polaków!

- Zamknięte siłownia, baseny, aquaparki. Lokale gastronomiczne czynne tylko do 21.00 - to tylko niektóre z nowych obostrzeń, jakie znów zaczynają obowiązywać w Polsce. - Jeśli możecie, zostańcie w domu - zaapelował premier.

Premier Morawicki ogłosił nowe obostrzenia dla Polaków - inne dla strefy żółtej, a inne dla czerwonych. Zaczną one obowiązywać od niedzieli 17 października.

- Polska zajmuje 17. miejsce pod względem zachorowań w Europie na 100 tys. mieszkańców - podał premier Mateusz Morawiecki. - Musimy wdrażać obostrzenia, które będą nas chronić, ale jednocześnie takie, które pozwolą, aby gospodarka możliwie pracowała.

Premier argumentował, że wśród Polaków nastąpiło w ostatnim czasie zbyt duże "rozluźnienie społeczne" i to trzeba zmienić. Należy "wcisnąć hamulec i w miarę możliwości zostać w domu. Kto może pracować z domu, niech pracuje z domu".

Od soboty 152 powiaty będą zajmować się w strefie czerwonej, w tym Warszawa. Łącznie będzie to 11 miast wojewódzkich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa.

Najważniejsze nowe obostrzenia, które wskazał premier w strefie żółtej:

- działalność gastronomiczna będzie możliwa w godz. 6-21. Poza tymi godzinami będzie możliwe wydawanie posiłków jedynie na wynos;

- podróż transportem publicznym będzie ograniczona do 50% miejsc siedzących lub do 30% liczby wszystkich miejsc;

- od 19 października w strefie żółtej liczba osób biorących udział w imprezach okolicznościowych, takich jak wesela czy konsolacje będzie ograniczona. Jak podało Centrum Informacji Rządu, będzie to maksymalnie 20 osób; bez zabawy tanecznej;

- zgromadzenia do 25 osób;

- szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauczania hybrydowego;

- Wydarzenia sportowe będą się odbywały bez publiczności. Zawieszona zostaje działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Obostrzenia w strefie czerwonej:

- ograniczenie w placówkach handlowych do pięciu osób na jedną kasę;

- w autobusach 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich;

- maksymalnie jedna osoba na 7 mkw. podczas uroczystości religijnych;

- działalność gastronomiczna będzie możliwa w godz. 6-21. Poza tymi godzinami możliwe wydawanie posiłków jedynie na wynos;

- szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauczania zdalnego;

- wydarzenia sportowe będą się odbywały bez publiczności. Zawieszona zostaje działalność basenów, aquaparków i siłowni;

- zakaz organizacji imprez okolicznościowych takich jak wesela czy konsolacje, zgromadzenia nie będą mogły być większe niż 10 osób.

Ilona Mrozowska 4318 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.