Ceny znów rosną szybciej, ale głównie usług

Owoce, pieczywo, ryż, wędliny, mleko - te produkty spożywcze podrożały najbardziej rok do roku we wrześniu. Żywność jednak drożała wolniej niż ceny konsumpcyjne ogółem.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2020 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 3,2%, zgodnie z prognozą (przy wzroście cen usług o 7,2% i towarów o 1,7%). To więcej niż w poprzednich dwóch miesiącach. W stosunku do sierpnia ceny wzrosły o 0,2%. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

Żywność drożała nieco wolniej, bo o 2,9% rok do roku, a w porównaniu z sierpniem potaniała o 0,4%. W całym III kwartale inflacja żywności wyniosła 3,4% (3,0% ogółem), o od początku roku 6,1% (3,6% ogółem).

Największą różnicę w cenach między wrześniem 2020 r. a wrześniem 2019 odnotowano w przypadku owoców, za które trzeba było płacić o 13,5% więcej niż rok temu, pieczywa (+8,4%), ryżu (+7,7%), wędlin (+7,6%) oraz mleka (6,7%). Tańsze natomiast niż rok wcześniej były warzywa (-5,8%), mięso drobiowe (-3,4%), masło (-2%) oraz wieprzowina (-0,6%).

W samym wrześniu natomiast owoce staniały, a ceny drobiu i masła poszły w górę.

Średnio w ciągu trzech kwartałów w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem liderami drożyzny były owoce, wieprzowina i wędliny, a także pieczywo, ryż, cukier i mleko. Konsumenci mogli sobie natomiast pozwolić na zakup większej ilości masła (spadek cen o 4,1%).

Zdjęcie: Shutterstock

 

Magdalena Weiss 2774 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.