Senat: dlaczego zgoda na ubój rytualny drobiu, a bydła nie?

Senacka komisja rolnictwa głosowała za odrzuceniem ustawy o ochronie zwierząt, bo nie zgadza się z tym, by dopuścić ubój rytualny drobiu, a nie zgodzić się na taki ubój bydła - mówił w Senacie sprawozdawca Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi senator Jerzy Chróścikowski (PiS).

Senat debatuje nad ustawą o ochronie zwierząt. Szef komisji rolnictwa Jerzy Chróścikowski (PiS) przedstawił sprawozdanie tej komisji, która wniosła o odrzucenie ustawy w całości. Z kolei senator Jacek Bogucki (PiS) zgłosił jako wniosek mniejszości siedem poprawek, które były zapowiedziane w poniedziałek przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Senator podkreślał, że ustawa wzbudziła bardzo dużo kontrowersji. Przyznał, że poprawki zaproponowane przez rząd i zgłoszone na posiedzeniu komisji przez wicemarszałka Marka Pęka (PiS) "uwzględniają pewne oczekiwania", ale są niewystarczające.

Najwięcej sprzeciwu, jak mówił, budzi przepis o prawie organizacji społecznych do wchodzenia do gospodarstw i odbierania zwierząt. Przypomniał, że organizacje mają prawo do odbierania zwierząt już od 2012 roku, co spowodowało, jak mówił, wiele nieprawidłowości.

- To za daleko poszło w 2012 r. Dzisiaj wnioskodawcy, zamiast wyjść naprzeciw, poszli bardzo ostro, zwiększając jeszcze kompetencje (organizacji - PAP). Stąd nasz opór, komisji rolnictwa, bo nie można tak robić, to po prostu trzeba zmienić - mówił Chróścikowski.

Dodał, że członkowie komisji rolnictwa nie mogli też zrozumieć, dlaczego możliwy byłby, w myśl rządowych poprawek, ubój rytualny drobiu, a bydła nie.

- To wzbudziło duże zbulwersowanie komisji i wręcz żądania komisji, żebyśmy mogli wprowadzić zgodę na ubój rytualny - mówił.

Ponadto, dodał, jeżeli w ogóle wprowadzać zakaz uboju rytualnego bydła, to vacatio legis powinno wynosić minimum trzy lata.

- Dlatego członkowie komisji głosowali za odrzuceniem tej ustawy, bo nie zgadzają się z tymi rozwiązaniami. Nie dziwcie się państwo, że nasza komisja, mimo poprawek, wnosi o odrzucenie tej ustawy - powiedział szef komisji rolnictwa.

Senator Jacek Bogucki (PiS) zgłosił jako wniosek mniejszości siedem poprawek, które wcześniej zaproponował na komisji Pęk.

Są to poprawki zapowiedziane wcześniej przez premiera Mateusza Morawieckiego, zakładające m.in. że zakaz hodowli zwierząt na futra oraz zmiany dotyczące uboju rytualnego wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r., przy czym ma być nadal możliwy ubój rytualny drobiu. Poprawki dotyczą też odszkodowań dla hodowców z ograniczanych przez nowelę branż oraz powstania Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt.(PAP)