Lodówkomaty: jest ich mało, będzie więcej

Auchan testuje lodówkomaty InPostu od kwietnia. Na razie w tej sieci nie przybyło nowych maszyn, ale przybędzie. Ich rozwój przyspiesza pandemia.

Jak informuje HandelExtra Dorota Patejko, dyrektor ds. komunikacji i CSR, Auchan Retail Polska, pierwsze miesiące pilotażu są bardzo obiecujące. - Klienci doceniają wprowadzane przez nas nowe usługi i formy sprzedaży, które zapewniają sprawne, i co również ważne w okresie pandemii, bezpieczne zakupy, zarówno w sklepach stacjonarnych jak i online. Możliwość odbioru świeżej żywności, z gwarancją zachowania temperatury, którą dają lodówkomaty, została bardzo dobrze przyjęta. Obserwujemy rosnące zainteresowanie tą formą odbioru zakupów - zapewnia Dorota Patejko. 

Dla Auchan pracują obecnie trzy lodówkomaty zlokalizowane na parkingach sklepów w Piasecznie, Łomiankach i przy ul. Jubilerskiej w Warszawie. Klienci mają również możliwość odbioru zakupów w innych lodówkomatach InPost na terenie Warszawy. - Planujemy dalszą współpracę z firmą InPost i rozszerzenie usługi w ramach programu lodówkomatów - zapowiada Dorota Patejko, nie zdradzając więcej szczegółów. 

Podobnie zresztą jak InPost, który na razie nie ujawnia swoich planów, co do rozwoju tych maszyn. W lipcu ub.r., gdy o koronawirusie nikt jeszcze nie słyszał, InPost podawał, że "innowacyjne maszyny w formie lodówkomatów mogą być już niedługo dostępne w całej Polsce". Motorem napędowym dla rozwoju tej sieci miał być m.in. zakaz handlu w niedziele. - Odbiór zakupów spożywczych w lodówkomatach InPost to zdecydowanie kolejny krok naszego rozwoju. Mamy opracowany i przetestowany system uzupełnienia naszych maszyn o funkcjonalność do odbioru żywności, napojów i mrożonek – takie pilotażowe programy prowadzimy już od 2018 r. Technicznie jesteśmy zatem w pełni gotowi - mówił ponad rok temu Rafał Brzoska, prezes InPostu.

Przy okazji prezes Brzoska przypomniał, że kluczowy dla lodówkomatów jest szybki rozwój oferty e-sklepów w zakresie produktów spożywczych. I ten nastąpił, choć z innych niż zakaz handel w niedziele powodów. Pandemia wywróciła świat sprzedaży do góry nogami i wciąż nie odpuszcza.

W kwietniu 2020., a więc już w trakcie lockdownu, prezes Brzoska w wywiadzie dla nas mówił, że maszyny w formie lodówkomatów na razie pilotażowo stoją w Krakowie (20 sztuk) i Warszawie (30). Liczba chętnych detalistów do korzystania z nich jest wyższa, niż firma zakładała. - Na razie nie jesteśmy w stanie – głównie ze względu ograniczenia w systemie IT – odpowiedzieć na wszystkie zapytania. Do końca roku będziemy mieli dopracowany koncept lodówkomatów i wtedy zdecydujemy, czy dostawimy ich np. 500 sztuk. Obecnie udoskonalamy je i poprawiamy ich funkcjonalność, wiemy już jakie są zalety tych maszyn, ale i wady. Naprawiamy to, co nie działa jak powinno. Osobiście bardzo wierzę w e-grocery, dlatego każde rozwiązanie, które usprawni rozwój tego rynku, jest bardzo istotne zarówno dla detalistów, jak i samych konsumentów - powiedział nam Rafał Brzoska [cały wywiad tutaj].

Na rynku e-commerce zakupy produktów z kategorii FMCG (w tym żywności) przed marcem 2020 r. stanowiły zaledwie 1% rynku. W obliczu pandemii udział ten wzrósł do ok. 1,5%.

- W naszej ocenie każde zaostrzenie, każde wprowadzenie dodatkowych restrykcji [w związku z Covid 19- przyp. red.] będzie kierowało ruch do e-commerce, w skali którą dziś nie można przewidzieć - konkluduje Piotr Kondraciuk, prezes Polskiego Koszyka. - Jeśli chodzi o naszą sprzedaż możemy stwierdzić, że znajdujemy się sytuacji ‘normalność +’, czyli w miejscu w którym spodziewaliśmy się znaleźć bez epidemii koronawirusa plus kilkanaście procent, które wynikają z utrzymania klientów, którzy pojawili się w okresie marzec – maj - dodaje.

 

Ilona Mrozowska 3824 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

  • odpowiedz

    Nieźle, o tym jeszcze nie słyszałam. Uważam, ze to świetna opcja, tym bardziej teraz... ja od dawna korzystam z paczkomatów i jak dla mnie nie ma ja konkurencji na rynku. Szybko, tanio, i bez kontaktowo.

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.