Nie będzie zwolnień w Carrefour. Na razie

Carrefour poinformował, że wycofuje się z przeprowadzenia zamiaru zwolnień grupowych - podał Paweł Skowron, przewodniczący MOZ NSZZ Solidarności w Carrefour Polska.

Tę dobrą wiadomość dla pracowników operator sieci przekazał związkowcom z początkiem października. Jak ustaliliśmy, wycofanie się Carrefoura z przeprowadzenia zamiaru zwolnień grupowych jest jednak czasowe. Strony powrócą do rozmów najprawdopodobniej pod koniec roku. Przesunięcie zwolnień to efekt negocjacji przedstawicieli MOZ NSZZ Solidarności w Carrefour Polska z pracodawcą.

Przypomnijmy, sieć informowała w sierpniu, że w ramach zwolnień grupowych z firmy musi odejść ok. 3% pracowników, czyli ok. 400 osób. Są to głównie pracownicy spośród średniego kierownictwa w hipermarketach. Redukcje to efekt przyjętej strategii “Carrefour 2022”. Realizowany obecnie etap obejmuje uproszczenie struktur i procesów zarówno w sklepach oraz centrali firmy, a także „dostosowanie i rozwój nowych kompetencji pracowników”.

Jednak w ocenie „Solidarności” działającej w tej sieci handlowej rozmiary zwolnień mogą być znacznie większe. – Te 400 osób pojawia się tylko w przekazie medialnym spółki. W oficjalnym piśmie przekazanym związkom zawodowym ta liczba nie pada – argumentują.

- Jest tam natomiast informacja, że restrukturyzacja dotknie wszystkich zatrudnionych. Pracodawca zamierza zwolnić część pracowników, a reszcie zmienić stanowiska pracy i wynagrodzenia. Oczywiście należy się spodziewać, że będą to zmiany na gorsze. Jeśli ktoś nie zgodzi się na obniżkę, dostanie wypowiedzenie – mówi Paweł Skowron, przewodniczący „Solidarności” w Carrefour Polska.

W przesłanym do HandelExtra oświadczeniu Carrefour przyznaje: "(...) może się zdarzyć, że wybrani pracownicy będą otrzymywać niższe wynagrodzenie, jeśli przed tą zmianą [modelu funkcjonowania sklepów oraz wprowadzenia jednolitych stanowisk w ramach zapowiedzianej reorganizacji - przyp. red.] wysokość ich płacy znacząco przewyższała warunki finansowe przewidziane dla danego zakresu kompetencji.

Więcej o sprawie zwolnień w Carrefour przeczytasz tutaj.

Katarzyna Pierzchała 5191 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.