Inflacja przyspiesza, ale żywność drożeje wolniej

Główny Urząd Statystyczny podał szybki odczyt wskaźnika inflacji za wrzesień.

Zgodnie z szybkim odczytem inflacja we wrześniu przyspieszyła w ujęciu rocznym do 3,2% z 2,9% w sierpniu, a miesiąc do miesiąca ceny wzrosły o 0,2%. To najsilniejszy wzrost roczny od czerwca, ale mieszczący się w paśmie dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego, w którym wskaźnik pozostaje od kwietnia. Jednak żywność i napoje bezalkoholowe podrożały rok do roku o tylko o 2,7%. To najniższe tempo wzrostu cen kategorii spożywczej od marca 2019 roku. W ten sposób ceny żywności i napojów bezalkoholowych spowalniały we wrześniu inflację w ujęciu rocznym ogółem – stało się tak po raz pierwszy od grudnia 2018 roku. Dokładne dane rozpisane na poszczególne kategorie produktów spożywczych poznamy 15 października.

Przypomnijmy, że w sierpniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły rok do roku o 3% przy inflacji ogółem na poziomie 2,9%.

Największy skok cen w stosunku do sierpnia 2019 roku widać było w wypadku owoców  aż o 18,5%, czyli o niemal jedną piątą! Spośród produktów spożywczych wyraźnie więcej niż rok wcześniej trzeba też było płacić w sierpniu za ryż (o 8,7%), pieczywo (+8,6%), wędliny (+8,3%) oraz mleko (7,6%). Znacząco droższe były też wyroby tytoniowe (o 7,2%).

Ale niektóry grupy potaniały. Największa różnica rok do roku widoczna jest w cenach warzyw (-9,7%), ale mniej trzeba było też płacić za drób (-4,6%) oraz masło (-2,7%).

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2767 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.