GUS: większy wydatek, mniejsze spożycie

Na niektóre podstawowe produkty spożywcze konsumenci wydali w 2019 r. niż rok wcześniej, choć zjedli ich mniej.

We wszystkich grupach społeczno-ekonomicznych gospodarstw domowych wystąpił w 2019 r. realny wzrost przeciętnych miesięcznych wydatków na osobę w stosunku do roku 2018 (od 2,5% w grupie emerytów do 4,4% w grupie rencistów) - informuje Główny Urząd Statystyczny.

W 2019 r. utrzymała się natomiast tendencja spadkowa spożycia wielu podstawowych artykułów żywnościowych. Spadek dotyczył zwłaszcza warzyw (o 3,9%), ryb i owoców morza (o 3,6%), mleka (o 2,4%), mięsa (o 2,3%), pieczywa i produktów zbożowych (o 2,2%, w tym pieczywa o 5,4%), olejów i tłuszczów (o 1,9%) oraz wędlin i przetworów mięsnych (o 1,5%). Najbardziej wzrosło natomiast spożycie serów i twarogów (o 2,3%) oraz owoców (o 1,1%). Na spadek poziomu spożycia mógł mieć wpływ wzrost wydatków na gastronomię, który w 2019 r. wyniósł 4,6%.

Poziom spożycia większości artykułów żywnościowych rośnie wraz ze wzrostem zamożności gospodarstw. Podobnie jak w latach poprzednich, w porównaniu z gospodarstwami domowymi o najniższych dochodach, w gospodarstwach domowych osiągających najwyższe dochody spożywano przeciętnie miesięcznie na osobę w gospodarstwie domowym 2,1-krotnie więcej masła, 2-krotnie więcej owoców, 1,9-krotnie więcej ryb i owoców morza, 1,8-krotnie więcej soków owocowych, 1,7-krotnie więcej: jogurtów, serów i twarogów, wód mineralnych i źródlanych, soków warzywnych i owocowo-warzywnych, 1,3-krotnie więcej jaj oraz warzyw. Natomiast w gospodarstwach domowych o najniższych dochodach spożywano nieco więcej wędlin drobiowych, ziemniaków, cukru, mąki oraz margaryny i innych tłuszczów roślinnych.

Przeciętnie na żywność i napoje bezalkoholowe Polacy przeznaczali w 2019 roku 314,35 zł na jedną osobę w miesiącu. To więcej o 17,82 zł  albo o 6,7% niż w 2018 roku. Nie jest to dziwne, bo kategoria ta jako całość w ubiegłym roku zdrożała, ale tylko o 4,9%. Mogłoby to sugerować, że Polacy kupowali więcej produktów spożywczych. Tymczasem w podstawowych kategoriach konsumpcja zmalała mimo wzrostu wydatków.

Największą część budżetu pochłaniają mięso i jego przetwory; na ten cel statystycznie w miesiącu wydawaliśmy po 76,42 zł miesięcznie, o 4,8% więcej niż rok wcześniej. Spożycie mięsa jednak zmniejszyło się z 5,2 kg/os./miesiąc do 5,08 kg. Druga pod względem kosztów kategoria to pieczywo i przetwory zbożowe, które co miesiąc kosztowały każdego z nas 48,69 zł. Było to aż o 7,6% więcej niż w 2018 roku, a spożycie zmniejszyło tylko o 2,2%, przy czym samego pieczywa - o 5,4%.

Na warzywa statystyczny Kowalski przeznaczał w 2019 roku aż o 19,65 % więcej niż rok wcześniej i nie był to efekt wyboru zdrowszego trybu życia, lecz wzrostu cen, gdyż spożycie warzyw zmniejszyło się o prawie 4% do 7,61 kg. Mniejsze okazało się także zapotrzebowanie na mleko; każdy z nas wypił go średnio w miesiącu o 2,4% mniej niż w roku poprzednim, wydatek spadł jednak skromniej: o 1,6%.

Magdalena Weiss 2767 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.