Lidl honoruje Wedla nagrodą fair pay

Sieć wspierając równe traktowanie pracowników - bez względu na płeć czy wiek - ustanowiła nagrodę Lidl Fair Pay. Wyłoniła właśnie po raz kolejny zwycięzcę plebiscytu i nagrodziła firmę, która w widoczny sposób stosuje jednakową politykę płacową.

Wysokość płac nie powinna zależeć od płci czy wieku pracownika, lecz od czynników takich jak wykształcenie, doświadczenie oraz umiejętności. Kwestię te określają Cele Zrównoważonego Rozwoju ustanowione przez ONZ. To 17 punktów, które mają zostać osiągnięte przez kraje członkowski do 2030 r. Cel 5. to wzmocnienie równości płci i pozycji kobiet oraz dziewcząt. Jednym z zadań zawartych w tym postulacie jest właśnie równość płacowa.

- Lidl Polska już od wielu lat realizuje politykę równego traktowania swoich pracowników, dlatego ten temat jest nam szczególnie bliski. Zapewniamy każdemu jasną ścieżkę rozwoju, stabilne zatrudnienie oraz wysokie zarobki – bez względu na płeć czy wiek, lecz doceniając umiejętności i doświadczenie - podkreśla Aleksandra Robaszkiewicz, head of corporate communications Lidl Polska.

Dodaje, że w Lidlu dbają również o właściwą proporcję pomiędzy kobietami i mężczyznami na wysokich stanowiskach – aż 70% stanowisk menadżerskich piastowanych jest przez kobiety.

- Cieszymy się, że po raz kolejny wraz z partnerem merytorycznym konkursu – firmą Korn Ferry - mogliśmy wyróżnić i nagrodzić firmy, które wyznają podobne wartości i stosują sprawiedliwą politykę płacową – mówi Robaszkiewicz.

Laureaci „Lidl Fair Pay”

16 września 2020 r., podczas XII edycji Poland & CEE Retail Summit, odbyła się druga edycja konkursu Lidl Fair Pay. W plebiscycie wzięły udział firmy z sektora FMCG, ale również zakłady produkcyjne, farmaceutyczne oraz centra usług wspólnych. Uczestnicy konkursu zostali przebadani pod względem kilku aspektów m.in.: równości wynagrodzeń na tych samych poziomach zaszeregowania, udziału kobiet w kadrze kierowniczej oraz udziału kobiet w zespołach zarządzających.

W trakcie tegorocznego wydarzenia został wyłoniony zwycięzca – firma Lotte Wedel, któremu nagrodę wręczył prezes Lidl Polska, Włodzimierz Wlaźlak wraz z dyrektorem zarządzającym i dyrektorem krajowym Korn Ferry, Krzysztofem Nowakowskim. Wyróżniono także trzy firmy – Kraft Heinz, Amway oraz Fobos.

- Ta nagroda cieszy mnie wyjątkowo - jest uhonorowaniem naszego podejścia i wartości Wedla, zgodnie z którymi jesteśmy organizacją różnorodną i nie ma u nas miejsca na jakąkolwiek dyskryminację, między innymi ze względu na płeć - mówi Maciej Herman, dyrektor zarządzający firmy Lotte Wedel.

Dodaje, że w Wedlu kobiety stanowią połowę zatrudnionych i zajmują 42% stanowisk kierowniczych. - Z dwiema paniami mam przyjemność współpracować w zespole zarządzającym. Równość płacową postrzegamy jako absolutny fundament odpowiedzialności pracodawcy – podkreśla Herman.

 

Katarzyna Pierzchała 5103 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.