IKEA w Warszawie: 30 lat minęło

Pierwszy sklep w stolicy sieć otworzyła w 1990 r. na Ursynowie.

To było ważne wydarzenie nie tylko dla mieszkańców, ale również dla całej marki. Podczas otwarcia obecny był założyciel firmy - Ingvar Kamprad. Sklep miał powierzchnię około 1000 mkw. i był w tamtym czasie prawdopodobnie najmniejszym sklepem IKEA na świecie.
 
- Doskonale pamiętam dzień, w którym otworzyliśmy na warszawskim Ursynowie pierwszy w Polsce sklep IKEA. Był on znacznie mniejszy od tych obecnych jednak i tak przed otwarciem uformowała się  ogromna kolejka - mówi Urszula Wilczak z IKEA Retail w Polsce, dyrektorka regionu IKEA Kraków, w sklepie IKEA na Ursynowie - kasjerka i sprzedawczyni mebli.
 
- Pierwsi klienci nie mieli śmiałości, żeby siadać na wystawowych meblach, było to dla nich zupełnie nowe doświadczenie, tak samo, jak możliwość kupowania artykułów wyposażenia wnętrz w systemie samoobsługowym. Nowością były również skandynawskie nazwy, które bawiły klientów. Dużą popularnością cieszył się na przykład tapczan Närke, który do dziś z pewnością znajdziemy w niejednym polskim domu - dodaje.
 
Obecnie w stolicy i na przedmieściach są 3 sklepy IKEA (IKEA Janki, IKEA Targówek, IKEA w Blue City) oraz trzy Punkty Odbioru Zamówień IKEA (w CH Blue City, King Cross Praga i Wola Parku). IKEA wychodząc naprzeciw potrzebom nowej rzeczywistości, stawia na rozwój sprzedaży online oraz usług dostawy do domu, w tym nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą być jeszcze bliżej mieszkańców.  
 
Z okazji jubileuszu IKEA przygotowała szereg działań. W przestrzeni IKEA Wola Park będzie można zobaczyć wystawę zdjęć konkursowych przedstawiających archiwalne aranżacje i produkty IKEA w polskich mieszkaniach.
Ponadto już od 1 października, zakupy z całego asortymentu IKEA w warszawskich sklepach będzie można rozłożyć na 30 rat 0%. 
 
Jednak początki IKEI w Polsce sięgają znacznie wcześniej niż 30 lat, bo aż do lat 60-tych XX wieku, kiedy marka nawiązała pierwszą współpracę z polskim dostawcą. W 1961 roku firma złożyła zamówienie na dostawę krzeseł z giętego drewna bukowego – Ögla.
 
Od tej pory Polska zajmuje wyjątkowe miejsce na mapie globalnej działalności IKEA i jest drugim co do wielkości producentem mebli IKEA na świecie. W 2021 roku marka będzie świętować 60 lat relacji z Polską.
 
Joanna Hamdan 11408 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.