Allegro: będzie największy debiut na GPW!

Stało się to, co wielu wróżyło już przed publikacją prospektu: w październiku będziemy świadkami największego IPO w niemal 30-letniej historii warszawskiej giełdy.

Allegro ogłosiło ustalenie ceny akcji w pierwszej ofercie publicznej na 43 zł za akcję, czyli na maksymalnym określonym w prospekcie emisyjnym poziomie. Ponieważ spółka chce wprowadzić do obrotu niemal 23,3 mln nowych akcji oraz prawie 190,3 mln istniejących, a należących do funduszy inwestycyjnych i zarządzających nimi osób, wartość emisji wyniesie co najmniej 9,2 mld zł, a wypadku całkowitego wykorzystania opcji dodatkowego przydziału - 10,6 mld zł. Do tej pory rekordzistą pod tym względem było PZU: 10 lat temu jego IPO miało wartość 8,1 mld złotych.

- To kolejne ważne wydarzenie w procesie wejścia Allegro na giełdę. Podczas spotkań z wieloma potencjalnymi inwestorami otrzymaliśmy od nich niezwykle pozytywne opinie - skomentował prezes Allegro François Nuyts. - W ciągu 20 lat ciągłego wzrostu i nieustannych innowacji, przekształciliśmy się z lokalnego startupu w gracza e-commerce europejskiego formatu. Osiągnęliśmy to dzięki skoncentrowaniu się na zapewnieniu jak najlepszych doświadczeń użytkownikom naszej platformy, by uczynić Allegro najlepszym możliwym miejscem dla konsumentów do robienia zakupów, a dla sprzedawców do prowadzenia biznesu - dodał.

Cena jest taka sama dla inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych, a wynikająca z niej kapitalizacja Allegro wyniesie 44 mld zł. Tym samym największa polska platforma e-commerce'owa stanie się najwyżej wycenianą spółką na warszawskim parkiecie, wyprzedzając CD Projekt (41,3 mld zł). Oznacza to, że prawdopodobnie od razu znajdzie się w indeksie WIG20.

- Siłą napędową dotychczasowego sukcesu jest nasz zaangażowany, innowacyjny i kreatywny zespół pracowników. Chciałbym im podziękować za wszystko to, dzięki czemu doszliśmy do tego momentu. Przed nami kolejny etap rozwoju, już jako firmy notowanej na giełdzie, dlatego chciałbym powitać nowych inwestorów w gronie akcjonariuszy Allegro i podziękować im za ich dotychczasowe zaangażowanie - dodał François Nuyts.

W wolnym obrocie znajdzie się 20,9% akcji Allegro (przed wykonaniem opcji dodatkowego przydziału). Do inwestorów indywidualnych trafi 3,8% przydzielonych akcji.

Przewidywany dzień debiutu to 12 października. Do samej spółki trafi 900,5 mln złotych netto. Pieniądze te zostaną przeznaczone na obniżenie zadłużenia.

Allegro na 30 czerwca 2020 roku miało ponad 12 mln aktywnych kupujących i ponad 117 tys. sprzedawców, co przekładało się na średnio 32 mln transakcji miesięcznie w okresie 12 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2020 r. Wartość sprzedanych produktów (GMV) na platformie Grupy osiągnęła w tym czasie wartość 28,4 mld złotych.

Udziały spółki w całym polskim rynku e-commerce w 2019 roku szacowane były na 3%. Wartość tego rynku to ok. 621 mld zł.

Magdalena Weiss 2767 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.