MAX Premium Burgers otwiera sezon jesienny

W menu szwedzkiej sieci restauracji królują burgery, a wśród nich Grand Deluxe Grilled Onion ‘n’ Cheese.

W nowej linii  burgerów dominuje cebula (świeża i karmelizowan) oraz ser cheddar. Kompozycji smakowej dopełnia ogórek kiszony, musztarda francuska i majonez.

Jak zawsze w przypadku MAXa burgery sezonowe występują w różnych wersjach. Oprócz wołowiny, Grilled Onion ‘n’ Cheese jest dostępny także z serem halloumi i z Delifresh Plant Beef – oryginalnym pomysłem MAXa na porcję białka roślinnego będącą doskonałą alternatywą dla czerwonego mięsa.  
 
Nowym burgerom towarzyszą przekąski: Serki Mozzarella – chrupiące paluszki nadziewane mozzarellą oraz Frytki Chilli podawane z posiekaną papryczką jalapeño, czerwoną cebulą i sosem serowym.
 
Nowe produkty są dostępne we wszystkich kanałach sprzedaży MAX (w restauracjach, na linii Drive Thru, w zamówieniach online na maxorder.pl) oraz u partnerów prowadzących dostawy (Pyszne.pl, Uber Eats, Wolt, Glovo, glodny.pl).

Joanna Hamdan 11401 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.