Aldi szuka do pracy ok. 150 osób

Obecnie w naszym kraju operator daje pracę 3000 pracownikom przy czym obecnie chce zwiększyć zatrudnienie o 5%. Co istotne, kobiety zarządzają niemal połową sklepów Aldi w Polsce.

Intensywny rozwój sieci, związany m.in. z szybkim wzrostem spółek, wpłynął na wzrost zatrudnienia. W 2019 r. najwięcej osób zatrudnionych w Grupie Aldi Nord było w sprzedaży - 61970 i magazynie – 6251. Ponad 3300 stanowili pracownicy biurowi. 78% umów o pracę oferowanych przez Aldi Nord bazuje na stałych etatach.

Udział kobiet zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych w Aldi Nord w ub.r. wyniósł 32%, podczas gdy w poprzednim roku było to 28%. Kobiety zarządzają niemal połową sklepów.

- Aldi w Polsce to dynamicznie rozwijająca się firma, która już dziś zatrudnia prawie 3000 pracowników. W związku z planami rozwoju sukcesywnie będziemy zwiększać zatrudnienie, podnosząc jego atrakcyjność na tle konkurencyjnego rynku krajowego informuje Marcin Karcz, kierownik działu HR w Aldi. Jak ustaliliśmy, na razie operator chce zwiększyć zatrudnienie o 5%.

Marcin Karcz wymienia, że operator będzie się starał przyciągnąć nowych pracowników przyjazną atmosferą, możliwościami rozwoju i awansu oraz atrakcyjnymi zarobkami: Aldi gwarantuje wzrost zarobków z każdym rokiem zatrudnienia. Wśród benefitów pozapłacowych znajdują się bony żywieniowe czy prywatna opieka medyczna dla pracowników i ich rodzin, a także ubezpieczenie na życie. W ramach pakietu zdrowotnego znajduje się również rehabilitacja, a pracownicy mogą zdecydować czy wybierają lekarzy, z którymi ubezpieczyciel ma podpisaną umowę, czy wybierają swojego specjalistę i otrzymują refundację środków.

- Polityka HR stanowi ważną część działań strategicznych firmy Aldi, dlatego systematycznie pracujemy nad poszerzaniem benefitów pozapłacowych – podkreśla Marcin Karcz.

Dodaje, że sieć nieustannie inwestuje w rozwój swoich pracowników, czego jednym z efektów jest powstała w 2019 r. tzw. Akademia Aldi - założona aby zainicjować szereg programów szkoleniowych we wszystkich krajach Grupy Przedsiębiorstw Aldi Nord. Akademia oferuje szereg szkoleń menadżerskich dla kadry zarządzającej takich jak: "Skuteczny Menadżer", "Lider w czasach kryzysu", czy całościowy program rozwojowy realizowany przy pomocy firmy zewnętrznej Think First.

Ponadto w ramach Akademii pojawił się także projekt Trenera Wewnętrznego dedykowany działowi sprzedaży, w którym na początek postawiono na dwa kluczowe tematy: standardy obsługi klienta oraz świeżość. Odbywają się także szkolenia realizowane przez wewnętrznych ekspertów o konkretnej tematyce, takie jak obsługa programu MS Excel, polityki zakupowe czy obsługa specyficznych dla danych obszarów programów.

Na początku roku sieć odświeżyła zakładkę dedykowaną pracownikom, gdzie znaleźć można szczegółowe informacje związane polityką zatrudnienia: https://praca.aldi.pl.

Inwestycje w obszar HR od ubiegłego roku mają na celu ekspansję i wzmocnienie zespołów HR w całej Grupie Przedsiębiorstw Aldi Nord. We wszystkich spółkach regionalnych powołany zostanie kierownik regionalnego działu HR, który będzie działać jako popularyzator przemian w zakresie zasad HR, skupiać się na pracownikach i zapewniać wysokie standardy pracy działów HR.

Aldi to międzynarodowa sieć dyskontów posiadająca głównie na zachodzie i południu Polski 143 sklepy i zatrudniająca niemal 3000 pracowników. Jest jedną z wiodących firm handlowych w Europie.

Oto jak kształtuje się zatrudnienie w polskim oddziale Aldi, w tym na tle innych rynków, w których działa operator.

 

 

Katarzyna Pierzchała 3817 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.