Allegro: rekord coraz bardziej prawdopodobny

W poniedziałek 28 września kończą się zapisy na akcje Allegro. W piątek spółka zwiększyła liczbę oferowanych akcji, co sugeruje rekordowy debiut na GPW.

O możliwym rekordzie analitycy i dziennikarze spekulowali już przed publikacją prospektu emisyjnego, po której stało się jasne, że w przypadku ceny maksymalnej (43 zł za akcję, razem 8,08 mld zł) IPO przebije największy dotychczas debiut PZU (8,01 mld zł) sprzed dekady. Po zwiększeniu w piątek liczby oferowanych akcji o 30,8 mln sztuk, czyli o 14,3%, IPO może wynieść nawet 10,6 mld zł. Źródła rynkowe PAP Biznes i "Parkietu" potwierdziły, że inwestorzy rzucili się do kupowania akcji platformy internetowej i że należy się spodziewać, że cena emisyjna osiągnie maksymalny poziom, choć wielu komentatorów zwracało uwagę, że wycena spółki jest wysoka w stosunku do jej zysków, że pozyskane środki (1 mld zł) przeznaczone będą na spłatę zadłużenia, a nie na inwestycje, a do wejścia na polski rynek szykuje się Amazon, co utrudni prowadzenie biznesu w tej branży. Inwestorów to jednak nie zraziło.

Podobne emocje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie po raz ostatni w 2017 r. wzbudziły debiuty Dino i Playa. Ostatecznie wyniki zapisów na akcje Allegro wraz ze stopą redukcji poznamy 29 września, a pierwsze notowanie akcji nastąpić ma ok. 12 października.

Po piątkowej informacji o zwiększeniu liczby oferowanych akcji ich pula łącznie akcji wyniesie 246,8 mln sztuk, z czego zdecydowana większość trafi do inwestorów instytucjonalnych.

Przypomnijmy, że 14 września Allegro ogłosiło oficjalnie zamiar wejścia na warszawską giełdę. Osiem dni później spółka opublikowała prospekt emisyjny, a kolejnego dnia rozpoczęły się kończące się dzisiaj zapisy na akcje.

Zysk netto Allegro w I półroczu 2020 r. wzrósł rdr do 289,7 mln zł z 195,7 mln zł, skorygowana EBITDA wzrosła o 28% do 808 mln zł. Przychody netto grupy w pierwszym półroczu 2020 r. zwiększyły się o 50% do 1,77 mld zł.

Magdalena Weiss 2767 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.