Browar Zamkowy Cieszyn idzie pod młotek

Grupa Żywiec zamierza zamknąć najdłużej i nieprzerwanie działający obiekt. Powód? Pandemia.

Jak czytamy na stronie Grupy Żywiec firma już poinformowała pracowników Browaru Zamkowego Cieszyn o zamiarze zamknięcia browaru do końca pierwszego kwartału 2021 r. Stanie się tak pod warunkiem, że do tego czasu nie znajdzie się nabywca zainteresowany przejęciem spółki od Grupy Żywiec.

- Aktywnie działamy w kierunku sprzedaży i jest naszym priorytetem aby do takiej transakcji doprowadzić. Zamiar ten jest podyktowany przeciwnościami rynkowymi wzmocnionymi dodatkowo przez pandemię. Segment piw rzemieślniczych, w którym działa browar został dotknięty przez związane z pandemią ograniczenie sprzedaży w gastronomii oraz zmianę zainteresowań konsumentów ze specjalności w kierunku dużych, znanych marek - czytamy w oświadczeniu firmy.

Jak informuje Grupa Żywiec wpływ na tę decyzję miały także narastające wyzwania rynkowe związane z malejącą rentownością rynku piwa oraz wzrostem udziału mniej rentownych kanałów sprzedaży. Z tego względu Grupa Żywiec musi znacząco poprawić pozycję konkurencyjną.

- Oznacza to że musimy skoncentrować wszystkie zasoby na kluczowych obszarach i segmentach wzrostu, rezygnując z części aktywów, którym nie bylibyśmy w stanie zapewnić niezbędnych inwestycji w przyszłości. Jest to dla nas trudny proces zważywszy na pracowników jak i na dziedzictwo browaru w Grupie Żywiec i w rozwoju piwowarstwa. Będziemy go prowadzić z pełnym szacunkiem i w dialogu z pracownikami i związkami zawodowymi - informuje Grupa Żywiec.

Browar Zamkowy w Cieszynie został wybudowany przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga w 1846 r. na wzgórzu zamkowym, w sąsiedztwie habsburskiego zamku. Po sukcesie browaru w Cieszynie, rodzina Habsburgów zdecydowała się na założenie kolejnego browaru w Żywcu. Pierwsi piwowarzy żywieckiego browaru pochodzili z Cieszyna.

Obecnie w Browarze Zamkowym w Cieszynie produkowane są między innymi piwa: Mastne - polskie Ale, Lager, Ciemna Strona Cieszyna, Double Ipa, Sour Mango AleWitbier czy Fruit Wheat.

Joanna Hamdan 11442 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.