Znakowanie mięsa: gdzie się podziała wołowina?

Od 30 września przy mięsie ze świń, owiec, kóz i drobiu sprzedawcy muszą umieścić grafikę przedstawiającą flagę kraju pochodzenia produktu. A co z wołowiną? Dlaczego w rozporządzeniu ją pominięto?

Rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi, które 30 czerwca br. ujrzało światło dzienne, zmienia wcześniejsze przepisy w sprawie znakowania „poszczególnych rodzajów środków spożywczych”. 

Zarządza ono, aby w przypadku świeżego, schłodzonego i zamrożonego mięsa umieścić znak graficzny zawierający informacje – odpowiednio dla każdego rodzaju mięsa – o państwie lub miejsca pochodzenia, zgodnie z przepisami rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) z 2013 r. Szczegółowo pisaliśmy o nim tutaj.

W rozporządzeniu ministra rolnictwa są wymienione mięsa ze świń, owiec, kóz i drobiu. Nasuwa się więc pytanie, czemu nowe przepisy omijają sprzedaż wołowiny. Czy to błąd w tłumaczeniu z dokumentu UE czy może po prostu przeoczenie? Zapytaliśmy o to ministerstwo rolnictwa.

Dariusz Mamiński, główny specjalista, wydział obsługi medialnej, departament komunikacji i promocji z tegoż resortu ustalił dla nas, że „wprowadzony rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 czerwca 2020 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych wymóg prezentacji grafiki przedstawiającej flagę państwa pochodzenia dotyczy tylko mięsa ze świń, owiec, kóz i drobiu”.

- Nie dotyczy on wołowiny, dla której kwestia identyfikacji pochodzenia w oznakowaniu została uregulowana w przepisach zharmonizowanych na poziomie Unii Europejskiej, tj. rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1760/2000/WE oraz rozporządzeniu Komisji nr 1825/2000/WE – poinformował nas Dariusz Mamiński. - W związku z powyższym w tym zakresie nie ma możliwości przyjmowania przepisów krajowych – dodał.

Chodzi więc o rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1760/2000/WE z 17 lipca 2000 r. ustanawiające system identyfikacji i rejestracji bydła i dotyczące etykietowania wołowiny i produktów z wołowiny oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 820/97 ( Dz. U. WE L 204 z 11.8.2000, str. 1) oraz o rozporządzenie Komisji nr 1825/2000/WE z 25 sierpnia 2000 r. ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia PE i Rady (WE) nr 1760/2000 w odniesieniu do etykietowania wołowiny i produktów z wołowiny (Dz.U. WE L 216 z 26.8.2000, str. 8).

Nowe rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 90 dni od dnia ogłoszenia, czyli już w środę 30 września br.

 

 

 

Katarzyna Pierzchała 3836 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.