Fundacja JiM zachęca wszystkie sklepy w Polsce do cichych godzin

Fundacja JiM zachęca wszystkie sieci handlowe do przyłączenia się do akcji Ciche Godziny, która ma na celu ułatwienie zakupów osobom w spektrum oraz podniesienie świadomości społeczeństwa na temat autyzmu.

Dotychczas do akcji włączyła się sieć Lidl. Ciche godziny mają też sklepy Auchan.

Nadwrażliwość sensoryczna to jedno z obciążeń, z którymi mierzą się osoby z autyzmem. Korzystanie z przestrzeni publicznej oznacza dla nich codzienne zmaganie się z lękiem. Odpowiadając na potrzeby osób ze spektrum Fundacja JiM zwraca się do sklepów i sieci handlowych, aby w ramach wspólnej akcji wprowadzić tymczasowe zmiany w funkcjonowaniu placówek.

Według raportu przeprowadzonego na zlecenie Fundacji JiM, w czołówce najbardziej potrzebnych zmian w funkcjonowaniu sklepów wskazanych przez osoby z ASD znalazły się: ograniczenie hałasu, kasa dla niepełnosprawnych lub pierwszeństwo w kasach, wprowadzenie cichych godzin, przygaszone światło, mniej ludzi.

- Stale otrzymujemy sygnały od naszych podopiecznych oraz ich bliskich na temat problemów natury życia codziennego. Osoby w spektrum autyzmu często cierpią, robiąc zakupy w pobliskim sklepie. Hałas, tłok i mocne oświetlenie powodują fizyczny ból, który zmusza je do wyjścia ze sklepu. To scenariusz, którego chcemy unikać. Wystarczy raz, dwa razy w tygodniu wyciszyć sygnały dźwiękowe, obniżyć natężenie światła, otworzyć dodatkową kasę, aby osoby w spektrum autyzmu miały szansę na spokojne zrobienie zakupów. To naprawdę niewiele, dlatego zwracamy się do sieci handlowych o przyłączenie się do akcji oraz naszej misji tworzenia lepszego świata dla osób z autyzmem – mówi Tomasz Michałowicz, prezes fundacji JiM.

Do akcji Ciche Godziny włączyć się może każda placówka, która we wskazanych przez siebie godzinach wprowadzi tymczasowe zmiany w funkcjonowaniu. Fundacja JiM zachęca, aby oznaczyć drzwi wejściowe specjalną naklejką informującą o ich trwaniu, wyemitować komunikat w radiowęźle sklepu oraz komunikować zmiany za pomocą mediów społecznościowych. W ten sposób informacja trafić ma do osób w spektrum, a także pozostałych klientów, aby mieli świadomość trwających tymczasowych zmian w działalności sklepu.

Dotychczas do współpracy z Fundacją JiM w ramach akcji włączyła się sieć sklepów Lidl Polska. Ciche Godziny odbywają się w placówkach sieci w każdy piątek w godzinach 8:00 – 10:00 oraz w soboty od 19:00 do 21:00.

 

Ilona Mrozowska 3824 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.