Roleski. Ocet jabłkowy

Naturalnie smaczny.

Firma Roleski wprowadziła do oferty ocet jabłkowy z naturalnej fermentacji o delikatnym smaku i przyjemnym zapachu, który znajdzie swoje zastosowanie w każdej kuchni.

Ocet jabłkowy Roleski to wysokiej jakości produkt, który wyróżnia intensywna barwa i mętny osad - będące oznaką właściwego procesu fermentacji bez dodatku siarczanów.

Ocet z jabłek od firmy Roleski z 5% stężeniem kwasu octowego najlepiej sprawdzi się jako baza do sosu. Wymieszany z musztardą i przyprawami może służyć jako dressing do sałatek lub surówek, a osobom lubiącym eksperymentować w kuchni sprawdzi się w roli dodatku do smażonych gruszek. Ponadto ocet jabłkowy, dzięki swojemu niepowtarzalnemu smakowi, możne być stosowany zarówno w procesie marynowania mięsa, jak i dodawany do past kanapkowych, dzięki czemu śniadania i kolacje staną się o wiele ciekawsze.

Cena Octu Jabłkowego Roleski wynosi 5,67 zł.

Joanna Hamdan 11442 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.