Podravka. Nowe kształty makaronów

Z pszenicy durum.

Podravka wprowadza na rynek cztery nowe kształty makaronów z pszenicy durum. Stelline czyli gwiazdki oraz Quadretti znane w Polsce jako łazanki wzbogacą dania makaronowe, zaś Gemelli (warkocze) i Bucatini będą idealnym dodatkiem do sosów.

Nowe propozycje to odpowiedź na potrzeby konsumentów oraz dynamicznie rosnący rynek w kraju.

Nowe makarony Podravka są wyprodukowane z wysokogatunkowej pszenicy 100% durum – typu włoskiego, znacznie przewyższają jakością te ze zwykłej pszenicy.

Jak zapewnia producent wyróżnia je wysoka wartość odżywcza: mąka z pszenicy durum jest bogatsza w białko, tłuszcze oraz witaminy i składniki mineralne niż zwykła mąka pszenna. Ponadto ma też niższy indeks glikemiczny, co powoduje, że wyrzut cukru i insuliny jest niższy niż po zjedzeniu zwyczajnej oczyszczonej mąki pszennej. Ponadto produkty z niej wykonane mają zdecydowanie wyższe walory kulinarne: nie rozgotowują się, nie sklejają, a po ugotowaniu pozostają sprężyste.

Wszystkie produkty, które poszerzają ofertę Podravka są dostępne w opakowaniach 500 g. 

Joanna Hamdan 11442 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.