Medale "Good Cheese" dla serów Hochland

Sery Hochland zdobyły medale w kilku kategoriach w konkursie sera "Good Cheese" zorganizowanym w ramach kolejnej edycji Polskiego Kongresu Serowarskiego, który odbył się we wrześniu w Lublinie, w Between Hotelu.

Sery z oferty Hochland zdobyły medale w kilku kategoriach. Złoty Medal w konkursie "Good cheese" zdobyła tegoroczna nowość - Almette bez laktozy w kategorii serek do smarowania. Srebrny Medal w kategorii "ready to go" zdobył ser Hochland Kanapkowy mini śmietanka i szczypior, a w kategorii ser "na deskę" srebro otrzymał ser Valbon.

W Polskim Kongresie Serowarskim uczestniczyli producenci nabiału, przedstawiciele mediów, uczelni oraz dostawców rozwiązań technologicznych. Sery oceniali profesjonaliści: kucharze i szefowie restauracji. Organizatorem wydarzenia było Wydawnictwo Bikotech. W programie jak zwykle znalazło się sporo nowości. Uczestnicy Gali mieli również możliwość degustacji zwycięskich serów na specjalnie przygotowanym stole serowym.

- Konkurs „Good Cheese” dedykowany jest producentom, którzy komercyjnie oferują ser na polskim rynku. Nie ma w nim przegranych, ponieważ ogłaszane są jedynie trzy pierwsze miejsca w każdej ocenianej kategorii. W tym konkursie liczy się smak, bardzo dziękujemy za uzyskane wyróżnienia i cieszymy się, że nasze sery smakują! Hochland – to jest pyszne – od lat – niezmiennie! - powiedział Jacek Wyrzykiewicz, PR & marketing services manager w Hochland Polska.

Hochland działa na polskim rynku od ponad 25 lat, do portfela marek należą najpopularniejsze sery: Hochland, Almette, Valbon. Produkuje w Polsce w dwóch fabrykach: w Kaźmierzu i Węgrowie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.