Sierpień w sklepach: więcej alkoholi, mniej lodów

W ostatnim miesiącu wakacji 2020 r. łączna liczba transakcji w sklepach małoformatowych do 300 mkw. była o 9% niższa niż rok wcześniej, mimo to ich obroty wzrosły o 6% - podaje CMR.

Według CMR do wzrostu wartości sprzedaży w ujęciu rdr przyczyniły się w dużej mierze dwie najważniejsze kategorie produktowe – alkohol i produkty tytoniowe, za które ze względu na wyższą akcyzę w br. trzeba płacić więcej niż przed rokiem. W sierpniu br. w placówkach małego formatu znacznie lepiej niż przed rokiem sprzedawało się wino i whisky (wydatki na tę kategorię były o 20% wyższe niż przed rokiem). Duże wzrosty w ujęciu wartościowym odnotowały też wódki czyste i smakowe – w sierpniu 2020 r. klienci sklepów małoformatowych wydali na nie ponad 10% więcej niż przed rokiem, jednak w ujęciu wolumenowym wzrost tych kategorii był znacznie niższy (około 3%).

Jak się okazuje, podwyżki cen nie zaszkodziły również kategorii papierosów. W sierpniu 2020 r. ich sprzedaż w sklepach małoformatowych była zarówno w ujęciu wartościowym, jak i wolumenowym wyższa niż przed rokiem. Jest to o tyle zastanawiające, bo wprowadzony pod koniec maja zakaz sprzedaży wariantów mentolowych sporo namieszał w asortymencie i udziałach poszczególnych marek. Teraz już wiadomo, że nie przełożył się – przynajmniej na razie - na spadki sprzedaży tej kategorii w małym formacie.

Coraz lepiej radzą sobie innowacyjne produkty tytoniowe, takie jak wkłady do podgrzewaczy tytoniu, pody do papierosów elektronicznych, a także karty aromatyzujące, które są alternatywą dla palaczy przyzwyczajonych do smaku mentolowego.

Słaby start

Pogoda i epidemia sprawiły, że słaby start sezonu miały lody. W sierpniu wartość sprzedaży lodów impulsowych była wprawdzie o 6% wyższa niż w rok wcześniej, ale liczba sprzedanych opakowań nieznacznie spadła. Gorzej niż przed rokiem w sierpniu sprzedawały się również słodycze impulsowe, a także gumy do żucia (wydatki na nie były o 11% niższe niż przed rokiem). Znaczące wzrosty sprzedaży w sierpniu odnotowały natomiast napoje energetyzujące i izotoniczne, których sprzedaż gwałtownie spadła w pierwszych tygodniach po wybuchu epidemii.

Generalnie w sierpniu br. obroty sklepów małoformatowych utrzymały się na poziomie niemal takim samym jak w lipcu, mimo iż liczba transakcji była o niespełna 2% niższa. Wyraźne wzrosty zarówno liczby transakcji, jak i wartości sprzedaży w tym formacie sklepów odnotowano w tygodniu z długim weekendem, kiedy ze względu na wypadający w sobotę 15 sierpnia dzień świąteczny większe sklepy musiały być zamknięte przez dwa dni z rzędu. W tygodniu zakończonym 16 sierpnia sklepy małoformatowe odwiedziło o około 5% więcej klientów niż w tydzień wcześniej, a ich obroty wzrosły w tym czasie o 8% (w ujęciu rdr wzrost wyniósł aż o 14%). Utrzymujące się przez większą część miesiąca upały sprawiły, że w sierpniu klienci sklepów małoformatowych wydali nieco więcej niż w lipcu m.in. na piwo, napoje gazowane i energetyzujące, a także wodę czystą.

CMR podaje też średnią wartość paragonu w sierpniu 2020 r. - wyniosła ona 17,67 zł, była o 16% większa niż w sierpniu 2019 r. i o nieco ponad 1% wyższa niż w lipcu. Klienci sklepów małoformatowych powrócili do zwyczajów sprzed wybuchu pandemii i coraz częściej wpadają do pobliskiego sklepu po małe, impulsowe zakupy. W sierpniu 2020 r. połowa transakcji dotyczyła zakupu jednego lub dwóch produktów, a wartość co czwartego paragonu nie przekraczała 5 zł (w analogicznym okresie rok wcześniej zakupy do 5 zł stanowiły ponad 30% wszystkich transakcji).

*Sklepy małoformatowe do 300 mkw. obejmują: małe sklepy spożywcze do 40 mkw., średnie o powierzchni 41-100 mkw., duże 101-300 mkw. oraz specjalistyczne sklepy alkoholowe.

 

Katarzyna Pierzchała 3931 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.