Walmart kupi kawałek TikToka!

Największa sieć detaliczna świata i informatyczny Oracle kupią 20% chińskiej platformy do nagrywania krótkich filmów.

Swoje przyzwolenie na transakcję dał w weekend amerykański prezydent Donald Trump. Amerykańska część TikToka zostanie wydzielona z chińskiej spółki ByteDance i będzie nosić nazwę TikTok Global. Oracle, który ma zabezpieczyć przetwarzane dane od strony technologicznej, przejmie 12,5% platformy, zaś Walmart pozostałe 7,5%.

Sieć ma być partnerem handlowym TikToka i zawierać umowy handlowe w celu świadczenia usług e-commerce, realizacji, płatności i innych usług omnichannel na rzecz TikTok Global.

Utworzenie nowej spółki uratowało działalność TikToka w Stanach Zjednoczonych, gdzie korzysta z niego 100 milionów Amerykanów. Prezydent Donald Trump chciał zakazać działalności chińskiej platformy, twierdząc, że Chińczycy nie potrafią ochronić przetwarzanych danych, co zagraża bezpieczeństwu narodowemu. Umowę musi jeszcze zatwierdzić Pekin.

Na mocy umowy w 5-osobowym zarządzie TikTok Global znaleźć się ma co najmniej czterech Amerykanów, w tym szef Walmarta Douglas McMillan. Nowa spółka będzie miała siedzibę w Teksasie, zatrudni 25 tys. pracowników i przekaże 5 miliardów dolarów na edukację w USA.

Tik Tok to mobilna aplikacja internetowa, której główna funkcjonalność polega na możliwości wysyłania materiałów wideo. Dostępna jest w kilkudziesięciu wersjach językowych.

 
Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.