Pandemia spowalnia polski biznes Spara

Południowoafrykańska Spar Group, która zarządza także sieciami w Irlandii, Szwajcarii i Polsce ma nadzieję na uzyskanie rentowności w Polsce do końca 2021 r.

Spar Group podała wyniki działalności za okres od 1 października 2019 r. do 28 sierpnia 2020 r. Sprzedaż grupy zwiększyła się w tym czasie o 12,4% rdr do 112,04 miliarda randów (ok. 26 mld zł). Bardzo dobrze wypadł biznes szwajcarski, gdzie odnotowano wzrost o 11,4%, licząc we frankach, a do tego sukcesu przyczyniły się zarówno sklepy "po sąsiedzku", jak i hurtownie cash and carry. Z kolei w Irlandii obroty wzrosły o 5,5% pomimo pandemii. Natomiast z opisu polskiego biznesu wynika, że lockdown spowolnił integrację dotychczasowych franczyzobiorców, przez co postępuje ona w tempie wolniejszym od zakładanego.

Polska sieć "dołożyła" jednak do obrotów grupy 1,97 mld randów (ok. 460 mln zł).

– Na polskich detalistach odbiły się ograniczenia spowodowane pandemią, które opóźniły integrację sieci w jeden organizm. Wyniki handlowe okazały się niższe od oczekiwanych, a sprzedaż kierowana do detalistów nie osiągnęła jeszcze prognozowanych poziomów – informuje Spar Group w sprawozdaniu. – Jednak wraz z normalizacją sytuacji spodziewamy się poprawy wsparcia dla sprzedawców detalicznych. Postępowanie restrukturyzacyjne również się opóźniło, ale spodziewamy się, że zostanie ono zakończone przed końcem roku. Kierownictwo jest przekonane, że biznes ten pozytywnie wpłynie na wyniki Grupy do końca 2021 roku – informuje raport.

Przypomnijmy, że w lutym 2019 r. holenderski Spar International wypowiedział spółce Spar Polska umowę licencyjną i powierzył prowadzenie biznesu w Polsce południowoafrykańskiej Spar Group. Właściciel Spar Polska, Bać-Pol, uważał jednak, ze wypowiedzenie umowy odbyło się z pogwałceniem jej zapisów i wypowiedzenia nie uznawał. Dlatego Spar Group utworzyła własną spółkę pod nazwą Wasz Sklep Spar, która przejęła w ubiegłym roku 70 sklepów od Piotra i Pawła. Spór między Bać-Polem a Spar International miał rozstrzygnąć sąd w Amsterdamie, niespodziewanie jednak po rocznym sporze jego strony doszły do porozumienia.

– Oczekujemy, że połączony biznes osiągnie próg rentowności w ciągu najbliższych 18 miesięcy ze względu na szybki wzrost udziału w rynku – zakładała spółka na przełomie 2019 i 2020 r. Obecnie pod szyldem Spar działa już w Polsce 215 placówek.

Magdalena Weiss 3268 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.