Premie za pandemię - czy i jak sieci nagrodziły pracowników [AKTUALIZACJA]

Kilka miesięcy temu Biedronka, Lidl, Kaufland, Aldi, Rossmann czy Auchan deklarowały, że wypłacą swoim pracownikom premie za pracę w trudnych warunkach, tj. podczas lockdownu. Sprawdzamy, czy i jak się z tych deklaracji wywiązały.

Premie są dobrym motywatorem do pracy, o czym wydaje się wiedzą operatorzy największych sieci handlowych. Wszyscy ci, których zapytaliśmy o premie dla pracowników w początkowym okresie pandemii – wypłacili je. Wysokość stawek była różna, w części sieci dodatkowa gratyfikacja wiązała się jednak z różnymi wymaganiami.

I tak zarząd Auchan Retail Polska zdecydował o przyznaniu wszystkim pracownikom sklepów stacjonarnych oraz e-commerce dodatkową premię w wysokości 500 zł. Została ona wypłacona w kwietniu za pracę w marcu br.

Podobny zastrzyk gotówki można było uzyskać przychodząc do pracy w Biedronce. Tu jednak premia obarczona była pewnym „ale”. Operator przyznał co prawda wszystkim pracownikom sklepów oraz centrów dystrybucyjnych dodatkową nagrodę w wysokości 300 zł brutto za tydzień pracy od 9 do 14 marca, kiedy odnotowano wzmożony ruch klientów, ale tylko tym, którzy pracowali w tym czasie zgodnie z zaplanowanym grafikiem albo przyszli do pracy ponad obowiązujący ich plan pracy.

Co warte podkreślenia, pracownikom mającym dzieci w wieku do lat 14, w związku z zamknięciem żłobków, przedszkoli i szkół w trakcie tygodnia, nagroda ta została przyznana, o ile przepracowali minimum jeden dzień w tym okresie.

Kolejna specjalna nagroda w wysokości 250 zł brutto została przyznana pracownikom sklepów i centrów dystrybucyjnych Biedronki, którzy pracowali w następnym tygodniu - między 16 a 21 marca br. - zgodnie z zaplanowanym grafikiem i mieli 100% obecności. Łączna wartość dodatkowego wynagrodzenia tylko za te dwa tygodnie mogła zatem wynieść 550 zł brutto. Także w kwietniu operator podjął decyzję o wypłacie pełnej premii za dany miesiąc, nawet jeśli sklep nie zrealizował budżetu sprzedaży, przeznaczając na ten cel dodatkowe 6,8 miliona złotych.

Tomasz Dejtrowski, dyrektor ds. wynagrodzeń i świadczeń w sieci Biedronka dodaje ponadto, że jak co roku osoby zatrudnione w firmie na stanowiskach niemenedżerskich otrzymały również specjalną dodatkową nagrodę roczną. Wypłacona w kwietniu br. została podwyższona o 100 zł w stosunku do ubiegłego roku. Wyniosła 2300 zł brutto, a na stanowiskach kierownika sklepu była prawie dwukrotnie wyższa.

Jeszcze innym podejściem kierował się zarząd sieci Kaufland, który zdecydował o zwiększeniu wysokości dodatku motywacyjnego za marzec do 1000 zł. Złożony był on z dwóch równych części. Pierwsza część w wysokości 500 zł przysługiwała pracownikom sklepów oraz centrów dystrybucyjnych, którzy mogli pochwalić się 100% frekwencją w pracy w okresie od 1 do 15 marca br., zaś kolejne 500 zł osobom, które spełniły te same warunki w okresie od 16 do 31 marca br.

Wiadomo, że również sieć Lidl przyznała w ramach podziękowań pracownikom sklepów dodatkowe premie. Aleksandra Robaszkiewicz, head of corporate communications, Lidl Polska, nie ujawnia jednak, w jakiej wysokości. Ustaliliśmy jedynie, że poziom wynagrodzenia oraz premii był uzależniony od lokalizacji sklepu oraz związanych z nią kosztów życia.

Lidl podkreśla za to, że wszyscy jego pracownicy z okazji świąt wielkanocnych otrzymali dodatkowy bonus – w zależności od stażu pracy karta podarunkowa Lidl została zasilona kwotą 300 lub 450 zł. Dodatkowo, w ramach podziękowań w marcu br. sieć prowadziła kampanię „Jesteście bohaterami” – za pośrednictwem spotów telewizyjnych dziękowała pracownikom Lidl Polska za ich postawę oraz pracę.

Mając na względzie szczególne warunki w jakich przyszło pracować pracownikom, również zarząd firmy Rossmann podjął decyzję o wypłaceniu  w kwietniu z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych specjalnej, jednorazowej pomocy finansowej dla pracowników sklepów, magazynów i centrali. W przypadku ponad 80% pracowników była to kwota 500 zł brutto (pozostałe osoby otrzymały 400 lub 300 zł w zależności od dochodu na członka rodziny). Jak poinformowała nas Agata Nowakowska, rzecznik prasowy firmy Rossmann, wcześniej, bo w połowie marca, zarząd postanowił wprowadzić dla pracowników sklepów dodatek w formie premii uznaniowej za pracę w szczególnych warunkach w dniach 16 marca – 15 kwietnia. Jego wysokość maksymalna wynosiła 750 zł brutto i była uzależniona od liczby przepracowanych w tym okresie godzin.

Sieć Aldi również doceniła pracowników za zwiększony nakład pracy w marcu w obliczu rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Otrzymali oni nagrody finansowe w wysokości najwyższej chyba spośród wszystkich sieci handlowych - nawet do 1000 zł brutto. Najwyższe premie przyznano pracownikom sklepów oraz magazynu, którzy – według centrali sieci - w największym stopniu przyczynili się do utrzymania łańcucha dostaw i zaopatrywania klientów w potrzebne produkty.

Informacjami o premiach dla pracowników podczas pandemii niestety nie podzieliło się z nami kilka sieci, w tym Carrefour, E.Leclerc i Dino.

Katarzyna Pierzchała 5229 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.