Profi. Mięsne konserwy Profi

W nowym opakowaniu i z odmienioną recepturą.

Znane od lat konserwy Profi dziś dostępne są w nowej odsłonie, która dotyczy zarówno samego opakowania, jak i jego zawartości.

Składająca się z 5 wersji smakowych linia zyskała pełniejszy smak, stanowiący kwintesencję tradycyjnej, polskiej kuchni. Podstawą receptury jest mięso dopełnione szczyptą aromatycznych przypraw. Co ważne, linia ta opiera się nie tylko na mięsie wieprzowym, stanowiącym podstawę większości konserw obecnych na sklepowych półkach. Z myślą o klientach poszukujących różnorodnych smaków przygotowane zostały także propozycje z mięsa drobiowego.

Wśród konserw mięsnych Profi konsumenci odnajdą między innymi dwie łagodne i delikatne wersje drobiowe – Szynkę z indykiem i Szynkę z kurczaka. Linię uzupełniają ponadto trzy treściwe propozycje z mięsa wieprzowego – Szynka mielona wieprzowa, klasyczna Mielonka turystyczna z dodatkiem drobiu oraz wyśmienity Gulasz angielski wieprzowy. Każda z 5 wersji jest także bezglutenowa.

Nowe etykiety konserw mięsnych Profi są spójne z całą identyfikacją wizualną marki, która funkcjonuje już od ponad roku. Intensywnie zielony kolor, czytelne napisy oraz apetyczne przedstawienie produktu powodują, że konsument bez trudu odnajdzie na sklepowej półce swój ulubiony smak. Aby ułatwić zakupy wprowadzono odmienne oznaczenie kolorystyczne dla produktów drobiowych oraz wieprzowych.

Zamknięte w lekkich i poręcznych opakowaniach konserwy mogą być wzorem pasztetów Profi przechowywane w kuchennej szafce, nawet do kilkunastu tygodni od momentu zakupu.

Joanna Hamdan 11280 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.