Dobry rok mimo pandemii

Choć COVID-19, a zwłaszcza zamknięcie gastronomii w kwietniu i maju obniżyły sprzedaż Ambry, to w ciągu roku przychody i zysk wzrosły.

Dla Ambry, dostawcy win i alkoholi rok rozliczeniowy zaczyna się w lipcu, a kończy w czerwcu. Dlatego "covidowy" II kw. 2020 r. był dla producenta ostatnim kwartałem roku obrotowego. 

– Wpływ pandemii COVID-19 na sprzedaż w czwartym kwartale roku obrotowego był znaczący i spowodował obniżenie dynamiki sprzedaży do -6,0% w tym okresie. Spowolnienie było widoczne przede wszystkim w kanałach premium, tj. HoReCa i sklepach specjalistycznych – informuje zarząd Ambry w raporcie rocznym.

Przychody ze sprzedaży na głównych rynkach wzrosły o 9,0% i osiągnęły poziom 582,7 mln zł, a po oczyszczeniu z efektu akwizycji wzrost sprzedaży na głównych rynkach wyniósł 5,9%. Najszybciej rosły rynki rumuński - o 18,9% oraz czeski i słowacki - o 15%, licząc w walutach lokalnych. W Polsce sprzedaż zwiększyła się o 7,0%.

Zysk operacyjny zamknął się kwotą 58,5 mln zł, czyli o 5,2% wyższą niż w roku ubiegłym. Po oczyszczeniu o efekt zdarzeń jednorazowych wzrósł o 1,6%, czyli o 0,9 mln zł. Zysk netto akcjonariuszy spółki Ambra w kwocie 34,7 mln zł był wyższy niż rok wcześniej o 1,8 mln zł. Skorygowany o efekt zdarzeń jednorazowych zwiększył się o 1,5 mln zł, czyli o 4,5%.

Dystrybutor w ciągu 12 miesięcy sprzedał 82,5 miliona standardowych, 0,75-l butelek alkoholi, o 2,0% więcej niż rok wcześniej. 

Główna część przychodów Grupy Ambra przypada na działalność prowadzoną w Polsce. W roku obrotowym 2019/2020, przychody segmentu obejmującego tę działalność wyniosły 455,4 mln zł, co stanowiło 77,1% udziału w przychodach ze sprzedaży Grupy. Były one o 4,3% wyższe niż w poprzednim okresie sprawozdawczym. W ramach segmentu polskiego Grupa raportuje również sprzedaż spółek polskich kierowaną na rynki zagraniczne (bez rynków, w których spółki grupy mają siedzibę, czyli Rumunii, Czech i Słowacji). Wartość tej sprzedaży wyniosła 6,2 mln zł w roku 2019/2020 (16,8 mln zł. rok wcześniej).

Największym segmentem w działalności Grupy Ambra jest sprzedaż win spokojnych – odpowiada ona za 40% wolumenu, podczas gdy rok wcześniej było to 34,4%. Następne w kolejności są wina musujące oraz napoje bezalkoholowe (19,9% oraz 16,4%). Wina spokojne urosły o 12,9%, czyli szybciej niż rok temu i pozostają najważniejszym źródłem wzrostu, choć największą dynamiką wykazały się alkohole mocne (+17,0%), które jednak stanowią tylko 5,6% sprzedaży ilościowej.

– Główne marki Grupy zwiększyły sprzedaż w tym okresie w szybszym tempie niż wzrost rynku wina, a największe sukcesy rynkowe odniosły bezalkoholowy CIN&CIN, nowa odsłona Piccolo, brandy Zarea czy wina Portada i Cono Sur. Dobre wyniki sprzedażowe, a także oszczędności wprowadzone w ostatnim kwartale roku obrotowego pozwoliły – mimo pogorszenia warunków zewnętrznych, w tym niekorzystnego kursu euro do złotego – na dalszą poprawę zysków Grupy – piszą członkowie zarządu do akcjonariuszy. – Rok 2019/2020 był rokiem, w którym istotnie zwiększone zostały inwestycje w dalszy rozwój Grupy Ambra. Na rynku polskim zmodernizowana została jedna z linii produkcyjnych, a także przejęta została brakująca połowa praw do marek Pliska i Słoneczny Brzeg. W Czechach sfinalizowane zostały trzy akwizycje dające podstawy do budowy organizacji sprzedaży win i alkoholi premium. W Rumunii zakup marki win Sange de Taur znacząco wzmocnił portfolio produktów – informuje zarząd.

Łączne wydatki inwestycyjne wyniosły ponad 34 mln zł i były blisko dwukrotnie wyższe niż w poprzednim roku.

Jak podaje Ambra za Nielsenem, konsumpcja wina w Polsce nieprzerwanie rośnie. W ciągu 12 miesięcy zakończonych w czerwcu 2020 roku wyniosło 156 mln litrów wobec 146 mln litrów w okresie poprzednich 12 miesięcy. Szacuje się, że w 2019/2020 roku Polacy wydali na zakup wina 3 412 mln zł, czyli o 7,8% więcej niż w poprzednim roku obrotowym.

Magdalena Weiss 2712 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.