Żywność obniżyła inflację w sierpniu

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych w sierpniu spadły i obniżyły wskaźnik inflacji o 0,29 pkt proc. wobec lipca.

W sierpniu za artykuły spożywcze ogółem konsumenci musieli płacić średnio o 1,2% mniej. Najmocniej potaniały w ciągu miesiąca warzywa, owoce i mięso drobiowe (odpowiednio o 4,6%, 4,2% oraz 4,0%) i to te grupy produktów najmocniej przyczyniły się do obniżenia wskaźnika. Droższe natomiast były ryż (o 1,3%) oraz kakao i czekolada w proszku (o 0,9%). Pozostałe produkty zmieniły ceny minimalnie.

W ujęciu rocznym ciągle jeszcze ceny żywności rosły szybciej niż ogólny wskaźnik, ale różnica nie była już duża: 3,1% (3,0% dla żywności i napojów bezalkoholowych) wobec 2,9% ogółem. Dla porównania koszty użytkowania mieszkania lub domu i nośniki energii wzrosły o 7,2%, edukacji o 5,8%, a usług restauracji i hoteli o 5,7%.

Największy skok cen w stosunku do sierpnia 2019 roku widać w wypadku owoców - aż o 18,5%, czyli o niemal jedną piątą! Spośród produktów spożywczych wyraźnie więcej niż rok wcześniej trzeba też było płacić w sierpniu znowu za ryż (o 8,7%), pieczywo (+8,6%), wędliny (+8,3%) oraz mleko (7,6%). Znacząco droższe były też wyroby tytoniowe (o 7,2%).

Ale niektóry grupy potaniały. Największa różnica rok do roku widoczna jest w cenach warzyw (-9,7%), ale mniej trzeba było też płacić za drób (-4,6%) oraz masło (-2,7%).

Średni odczyt dla wszystkich grup towarów i usług na poziomie 2,9% w ujęciu rocznym mieści się w celu inflacyjnym RPP (2,5% +-1 pkt proc.). We wtorek 15 września Rada zbierze się posiedzeniu decyzyjnym; rynek nie oczekuje zmiany stóp procentowych.

Źródło danych: GUS

Magdalena Weiss 2708 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.