Allegro - jak dorastał gigant

Na polskiej giełdzie wreszcie szykuje się duży debiut. Skąd się wzięło Allegro?

- Serwis Allegro rozpoczął działalność 13 grudnia 1999 roku, a przedmiotem pierwszej aukcji była kamerka internetowa. Jak informuje spółka, całe oprogramowanie pierwszej witryny było tak skromne, że zmieściłoby się na jednej dyskietce (kto jeszcze pamięta, co to takiego?).

- W kolejnym roku udoskonalono projekt witryny, wprowadzając charakterystyczny pomarańczowy kolor, a jednocześnie odbywało się już 500 aukcji. W kwietniu 2001 roku, niespełna półtora roku od startu, pękł pierwszy milion przeprowadzonych aukcji.

- W 2002 roku Allegro wprowadza możliwość płatności online, a rok później w serwisie rejestruje się milionowy użytkownik mężczyzna. Na milionową użytkowniczkę będzie trzeba jeszcze poczekać dwa lata (2005)

- W roku akcesji Polski do UE serwis uruchamia Program Ochrony Kupujących, umożliwiający odzyskanie pieniędzy w razie nieotrzymania produktu lub otrzymania wyrobu znacząco odbiegającego od zamówionego.

- W 2006 roku Allegro dokonuje pierwszego przejęcia. Jego przedmiotem jest porównywarka cen Ceneo.pl.

- W 2008 roku platforma oddaje do użytku wersję mobilną serwisu.

- W 2009 pojawia się możliwość założenia profesjonalnych kont dla firm, a w kolejnym roku Allegro oferuje aplikację mobilną na systemy Android i iOS. W ciągu dwóch lat pobierze ją milion klientów.

- W 2012 serwis umożliwia zakup na raty.

- W 2015 roku Allegro znów unowocześnia wygląd serwisu.

- Na początku 2017 roku trzy fundusze inwestycyjne Cinven, Permira i Mid Europa kupują Allegro za 3,25 miliarda dolarów od Naspers Limited. "Allegro to wspaniały biznes", "Firma posiada imponujące rozwiązania technologiczne" - nie mogli się nachwalić partnerzy wspomnianych funduszy.

- 2018 - Allegro kupuje serwis eBilet i wprowadza usługę Smart!, która oferuje darmowe dostawy dużej części produktów w formie abonamentu.

- W 2019 roku co miesiąc platformę odwiedzało 18 milionów klientów, działało 140 tys. firmowych kont sprzedawców. Zwiększyli oni w ub.r. liczbę opublikowanych ofert o 40% do łącznie 130 mln. To 100 tysięcy nowych ofert każdego dnia.

- Według własnych danych Allegro jest na 10. miejscu wśród największych platform online świata. W Polsce jest nrem 1.

Magdalena Weiss 2712 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.