Szkło: jak zahartować kruchy rynek

Tylko osiem krajów w UE ma niższy odsetek zbiórki i recyklingu opakowań szklanych niż Polska. Paneuropejska platforma branżowa Close the Glass Loop ma doprowadzić do zwiększenia wskaźnika na całym kontynencie.

Z ostatnich danych opublikowanych przez Europejską Federację Szkła Opakowaniowego (FEVE) wynika, że w Polsce zbiórce i przetwarzaniu poddawane jest 62,49% opakowań szklanych.

To mniej niż wynosi unijna średnia (dane uwzględniają jeszcze Wielką Brytanię) na poziomie 76%. Wyraźny wzrost tego wskaźnika w ciągu roku (z 57%) popchnął nasz kraj o cztery miejsca w górę w unijnym zestawieniu, jednak wciąż oznacza to pozycję w ostatniej dziesiątce. Najwyższe, przekraczające 90% wskaźniki mają Słowenia (98,5%), Belgia (98,4%), Szwecja (97,4%), Dania (92%), Finlandia (91,8%) oraz Austria (91,5%). Z krajów naszego regionu lepiej niż Polska radzą sobie m.in. Czechy (75%), Słowacja (68,7%), Łotwa (65,5%) czy Bułgaria i Rumunia (po 64%).

Żeby poprawić te wskaźniki, 12 europejskich federacji, w tym Związek Pracodawców "Polskie Szkło", zawiązało w tym roku inicjatywę "Close the Glass Loop".

Ma to być platforma branżowa służąca konsolidacji łańcucha wartości zbiórki i recyklingu szkła oraz ustanowieniu programu zarządzania materiałami, który zaowocuje większą liczbą recyklingu butelek. "Close the Glass Loop” jest oddolnym, opartym na współpracy partnerstwem publiczno-prywatnym, którego celem jest zwiększenie średniego poziomu zbiórki szkła w UE do 90% do 2030 r. oraz osiągnięcie lepszej jakości szkła pochodzącego z recyklingu, dzięki czemu więcej materiałów pochodzących z recyklingu można będzie wykorzystać w nowej pętli produkcyjnej.

– Koncepcja gospodarki obiegu zamkniętego zakłada, że surowce, zamiast stawać się odpadami, powinny pozostawać w obiegu jak najdłużej. Takiej gospodarki nie uda się jednak zbudować bez kompleksowego podejścia do kwestii zbiórki i ponownego przetwarzania opakowań, w tym opakowań szklanych – mówi Magdalena Woronowicz, dyrektor ds. sprzedaży na Europę Środkowo-Wschodnią w O-I Glass. – Warto w tym miejscu zaznaczyć, że recykling szkła to nie tylko korzyść środowiskowa związana z redukcją zużycia surowców. Korzystanie ze szkła z recyklingu pozwala znacznie ograniczyć zużycie energii koniecznej do wytworzenia nowego opakowania. Oszczędność energetyczna sięga nawet 40 proc.

Jak mówi, O-I Glass jest największym na świecie użytkownikiem szkła poużytkowego. Globalnie wyroby szklane tej firmy zawierają średnio 38% szkła pochodzącego z recyklingu. Na niektórych europejskich rynkach produkuje butelki wykonane ze szkła pochodzącego nawet w 90% z recyklingu. W Polsce ten współczynnik jest niższy; w poznańskiej hucie firmy wynosi on ok. 35%, co wynika wyłącznie z ograniczonej dostępności stłuczki szklanej.

– Szkło to najbardziej ekologiczny i bezpieczny dla zdrowia materiał opakowaniowy. Produkowane jest z trzech naturalnych składników – piasku, sody i wapienia – mówi Magdalena Woronowicz. – Jednak jeśli dostępność stłuczki na rynku nie będzie rosła, to nawet powszechne wykorzystywanie szkła, które można przetwarzać i ponownie wykorzystywać w nieskończoność, bez straty właściwości, nie pomoże w realizacji ambitnych celów gospodarki cyrkularnej. Platforma "Close the Glass Loop" ma pomóc w wykorzystaniu zielonego potencjału szklanych opakowań.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2700 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.