Paczkomaty teraz mają podbić galerie i biurowce

W Polsce stoi już 7 tys. paczkomatów. Wygląda na to, że robi się ciasno, dlatego InPost - twórca paczkomatów - uruchamia właśnie nową wersję tych urządzeń - paczkomaty InDoor.

Dotychczas automaty do odbioru przesyłek - popularne paczkomaty -   stawiane były przez InPost na zewnątrz. Teraz firma wprowadza paczkomaty przeznaczone specjalnie do instalacji wewnątrz budynków.

Maszyny będą stawiane w biurowcach, galeriach handlowych i innych obiektach usługowych i mieszkalnych. Pierwszy z kilkunastu już zainstalowanych takich paczkomatów stanął w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

- Wrzesień zaczynamy z kolejnym rewolucyjnym projektem – paczkomatem InDoor. Zdecydowaliśmy się opracować i zbudować nową wersję popularnego paczkomatu, ponieważ naszym zdaniem urządzenia tego typu mają olbrzymi potencjał. Już teraz klienci centrów handlowych, pracownicy biurowców czy mieszkańcy nowoczesnych osiedli będą mieli bezpośredni dostęp do usług InPost bez wychodzenia z budynku. Pierwszy paczkomat InDoor został zainstalowany w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, na warszawskim Powiślu – komentuje Rafał Brzoska, prezes InPost.

Jego zdaniem, udostępniając paczkomaty InDoor właściciele nieruchomości zapewniają konsumentom najkorzystniejszą i najpopularniejszą opcję odbioru zakupów, jednocześnie przyciągając okolicznych mieszkańców do danej lokalizacji – co pozwala generować dodatkowe zyski sklepom i punktom usługowym. 

Paczkomaty InDoor mogą funkcjonować zarówno 24/7 – gdy dostęp do danej lokalizacji na to pozwala – jak i w opcji z ograniczoną dostępnością. W takiej sytuacji nadawcy i odbiorcy informowani są o takiej lokalizacji, a czas na odbiór przesyłki jest wydłużony.

Wysokość paczkomatu InDoor to 197 cm, tak aby możliwy był transport wewnątrz budynku. Wielkość maszyny można modyfikować i dostosować do miejsca, w którym zostanie ona ulokowana. Maszyna jest wyposażona w komplet kamer bezpieczeństwa, a także czytelny, umożliwiający szybki odbiór przesyłki interfejs.

Aby postawić paczkomat wewnątrz budynku, muszą być spełnione zaledwie 4 wymagania:

  • Dane miejsce musi być w zasięgu sieci GSM;

  • Paczkomat potrzebuje źródła ciągłego zasilania;

  • Paczkomat zajmuje niedużo miejsca – potrzebuje od 4m² powierzchni;

  • Osoba zgłaszająca chęć współpracy musi być właścicielem gruntu lub mieć prawo do dysponowania nim.

Liczba tradycyjnych paczkomatów w Polsce wynosi już 7000. 

Ilona Mrozowska 4142 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.