Toalety w sklepach: są czy ich nie ma?

Zapytaliśmy przedstawicieli największych sieci handlowych, czy udostępniają klientom bezpłatne toalety. Okazuje się, że standard obsługi w tego typu placówkach rośnie z roku na rok.

Od kilku lat największe sieci handlowe intensywnie pracują nad poprawą jakości zakupów w ich placówkach. Szerokie alejki, dobre oświetlenie, intuicyjna nawigacja co do poszczególnych kategorii produktów – to tylko niektóre z aktualnych rozwiązań. Do nowo otwieranych sklepów teraz dołączają również toalety dla klientów, a nawet pokoje dla matek z dziećmi.

 - Od 2019 r. wyposażamy nasze nowe sklepy w ogólnodostępne toalety. Tylko w 2019 r. otworzyliśmy 102 nowe placówki, w których w znakomitej większości zainstalowano toalety dla klientów – mówi Jakub Mazur, specjalista ds. relacji zewnętrznych w sieci Biedronka.

Podkreśla też, że sieć sukcesywnie umieszcza toalety we wcześniej oddanych do użytku placówkach, w związku z prowadzonymi gruntownie procesami modernizacyjnymi. Niemniej jednak większość z ponad 3031 sklepów sieci Biedronka mieści się w istniejących już wcześniej budynkach, w których toalet nie było. Infrastruktura tych obiektów wynika z wcześniej wydanych prawomocnych pozwoleń na budowę i użytkowanie obiektu. - Dodać należy, że bardzo często jesteśmy najemcami, a nie właścicielami budynków i nie mamy możliwości ingerowania w części wspólne, jednak w każdym przypadku gdy jest to możliwe, staramy się wyposażyć sklep w toaletę. Ponadto część sklepów Biedronki mieści się w centrach i parkach handlowych, na których terenie również znaleźć można ogólnodostępne łazienki – tłumaczy Jakub Mazur.

Z kolei jak usłyszeliśmy w Lidlu, to szerokie alejki sklepowe, ergonomiczne wnętrza, przystępna prezentacja produktów i liczne miejsca parkingowe, stanowią główne walory dokonywania zakupów w sklepach sieci Lidl Polska. Ale obiekty zmieniają się również pod względem dostępności toalet, które – jak się okazuje - są standardem w nowych obiektach. - Toalety mają przewijak dla niemowląt oraz są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – zapewnia Lidl.

W sieci Kaufland każdy sklep wyposażony jest w toalety, w tym w toalety dla osób niepełnosprawnych, z których można korzystać bezpłatnie.

W Aldim, podobnie jak w innych sieciach, najważniejsze jest takie aranżowanie przestrzeni sklepów, aby umożliwić klientom łatwe i intuicyjne odnajdywanie produktów oraz swobodne przemieszczanie się. Standardem stają się jednak także pokoje dla matek z dziećmi oraz toalety. - Udogodnienia te są już standardem we wszystkich nowo otwieranych sklepach Aldi – podkreśla Agata Biernacka, kierownik działu komunikacji i PR w Aldi Polska.

Również klienci sklepów Auchan mogą skorzystać z toalety dla klientów, ale nie bezpośrednio w sklepie a w centrum handlowym, na terenie którego zwykle znajduje się placówka.