UOKiK: wobec Allegro toczą się już dwa postępowania

UOKiK wziął właśnie pod lupę opłaty dla sprzedawców Allegro, przy czym nie jest to pierwszy razy, kiedy Urząd przygląda się działalności tej platformie zakupowej. W toku jest sprawa z 2017 r. Wcześniej były inne postępowania. Żadne nie skończyło się karą.

W ramach najnowszego postępowania wyjaśniającego, które toczy się obecnie wobec Allegro, UOKiK między innymi przyjrzy się zmianom w regulaminie Allegro dotyczącymi pobierania prowizji od sprzedaży. Zgodnie z nowymi zasadami prowizją objęta jest cała transakcja: cena oraz koszty przesyłki opłacone przez kupującego. Zmiany te spowodowały wzrost pobieranych przez Allegro prowizji oraz spotkały się z negatywnymi reakcjami sprzedających i licznymi skargami kierowanymi do UOKiK.

Allegro przekonuje, że będzie współpracował z Urzędem, a wszelkie zmiany - także w strukturze opłat - poprzedzane są "wnikliwą analizą".

Praktyka z ostatnich lat (niestety) pokazuje, że sprzedawcy nie mają co liczyć na rychłe rozwiązanie ich sporu z platformą. To bowiem nie pierwszy raz, kiedy Allegro trafiło na cenzurowane UOKiK-u. Sprawa ciągnie się jednak od trzech lat i końca nie widać.

Zaczęło się w lipcu 2017 r., gdy UOKiK dokonał szeroko opisywanego w mediach przeszukania w polskiej siedzibie Allegro. Przeszukanie odbyło się w ramach wyjaśniającego, a zdobyte tam informacje dały podstawę do wszczęcia postępowania antymonopolowego, o którym UOKiK poinformował w grudniu 2019 r. W tym przypadku również  zaczęło się od sprzedawców - wielu z nich skarżyło się do Urzędu na nierówne warunki konkurencji. Spółka jest bowiem z jednej strony platformą pośredniczącą w handlu elektronicznym, z drugiej zaś – rywalizuje na tej platformie z innymi sprzedawcami, w szczególności poprzez własny sklep internetowy – Oficjalny Sklep Allegro.

- Ta sprawa nadal trwa. Postępowanie jest w toku - informuje HandelExtra biuro prasowe UOKiK.

Jak mówił nam w lipcu 2017 r. przedstawiciel platformy Allegro - już wówczas nie było to pierwsze postępowanie urzędu antymonopolowego wobec Allegro. Żadne nie skończyło się jakąkolwiek karą. Platforma działa na rynku od 1999 r.