KZRSS Społem: Nie stoimy w miejscu. Projekt goni projekt

"Fotowoltaika dla Społem", e-sklep, e-szkolenia, "Energia dla Społem" i "Gaz dla Społem" - to tylko niektóre projekty realizowane przez KZRSS Społem. Szymona Fabisiaka, wiceprezesa Związku, pytamy na jakim etapie są te inicjatywy.

Projekt „Fotowoltaika dla Społem” jest częścią projektu „SPÓŁDZIELNIA”, który powstał w celu połączenia dotychczasowych projektów tworzonych dla zrzeszonych spółdzielni. Uchwała programowa 50. Zjazdu zobowiązuje Związek do działania na rzecz rozwoju i integracji środowiska spółdzielczego.

W ramach inicjatywy „SPÓŁDZIELNIA” realizowane są trzy powstałe do tej pory projekty. Projekt Rozwojowy, którego głównym zadaniem jest podnoszenie kwalifikacji pracowników spółdzielni, obejmuje szkolenia stacjonarne, e-learning i rozwój piekarni. Projekt Korzyści to przede wszystkim optymalizacja kosztów spółdzielni, dzięki wspólnym działaniom w zakresie zakupu energii, gazu i właśnie fotowoltaiki. 

Projekt IT należy traktować jako źródło innowacji technicznych poprawiających funkcjonowanie spółdzielni w obszarach przede wszystkim sprzedaży detalicznej. Obejmuje on infrastrukturę sprzedażową, program lojalnościowy i nasze najnowsze dziecko - sklep internetowy. 

Celem projektu „Fotowoltaika dla Społem” jest umożliwienie spółdzielniom skorzystanie z wynegocjowanych przez grupę zakupową atrakcyjnych warunków cenowo-handlowych na kompleksową usługę zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. W pierwszej edycji tego projektu, wykonanych zostanie ok. 100 sztuk instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 4,50 MWp. Szacowany okres zwrotu z inwestycji wynosi od 5,5 do 6,5 lat i jest uzależniony od warunków technicznych dla montażu instalacji fotowoltaicznej w danej lokalizacji.

Obecnie przeprowadzono 32 audyty w celu sprawdzenia warunków instalacji i nasłonecznienia, głównie na dachach naszych placówek handlowych. Pięć umów jest w trakcie realizacji bądź już zostały zrealizowane w PSS Hajnówka, PSS Bielsk Podlaski i PSS Częstochowa. W przygotowaniu są umowy m.in. z PSS w Zamościu, PSS w Bytomiu, PSS w Kielcach, PSS w Gnieźnie.

- Projekt "Fotowoltaika dla Społem” to idealne rozwiązanie dla naszych Spółdzielni, umożliwiający korzystny zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych. Zapisy umowy na kompleksową realizację inwestycji obejmują bardzo długie okresy gwarancyjne na poszczególne elementy instalacji fotowoltaicznej oraz na usługę montażu – mówi Szymon Fabisiak, wiceprezes KZRSS Społem.

Dodaje, że zagwarantowane są pełna opieka i doradztwo w całym procesie realizacji inwestycji, tj. począwszy od zgłoszenia danej lokalizacji do projektu, poprzez wykonanie audytu i projektu instalacji fotowoltaicznej, a skończywszy na kompleksowej dostawie i montażu, wraz z przyłączeniem instalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej.

Jak się dowiedzieliśmy, spółdzielnie mają możliwość skorzystania z finansowania  zewnętrznego (leasing, kredyt) na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Mogą też zastosować unikalne rozwiązania w zakresie rozliczania energii wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej ze sprzedawcą energii elektrycznej w ramach Projektu „Energia dla Społem”. Partnerem projektu jest firma Benefit Consulting Group.

Inne projekty związkowe

Szymon Fabisiak podkreśla ponadto, że w ramach Projektu Korzyści z powodzeniem realizowane są projekty „Energia dla Społem„ i „Gaz dla Społem”. W ramach tego pierwszego, już 81 spółdzielni, w tym warszawskie, jak WSS Praga Południe i WSS Śródmieście, wynegocjowało optymalne warunki umów na dostawę energii elektrycznej z wybranym w przetargu sprzedawcą.

Poprzez czynny udział w Projekcie, spółdzielnie mają przywilej skorzystania z pomocy w odpowiednim doborze optymalnej grupy taryfowej, mocy umownej oraz eliminacji kosztów energii biernej. Spółdzielnie korzystają z doradztwa w zakresie modernizacji układów pomiarowo-rozliczeniowych na potrzeby możliwości zmiany sprzedawcy energii elektrycznej.

- Jednocześnie nadzorujemy korespondencję ze sprzedawcą energii elektrycznej oraz operatorem systemu dystrybucyjnego (m.in. w przypadku dodawania do umowy nowych punktów poboru, zmiany parametrów usług dystrybucji energii elektrycznej) – przyznaje wiceprezes zarządu KZRSS Społem.

Do projektu „Gaz dla Społem” przystąpiły 42 spółdzielnie, dla których wynegocjowano optymalne zapisy umów na dostawę paliwa gazowego z wybranym w przetargu sprzedawcą. Według zarządu KZRSS Społem dzięki temu osiągnęły optymalizację kosztów dystrybucji paliwa gazowego. Podobnie jak w przypadku Projektu „Energia dla Społem” spółdzielnie mają pełen pakiet opieki doradczej.

Z tymi projektami łączy się również Projekt IT, obejmujący infrastrukturę sprzedażową, program lojalnościowy i sklep internetowy. Poprawa infrastruktury sprzedażowej to możliwość zakupu i montażu nowoczesnych narzędzi dla handlu, obejmujących mobilne stanowiska kasowe, terminale POS wraz z peryferiami, kasy samoobsługowe oraz zaawansowany systemem IT do zarządzania sprzedażą. W ofercie są m.in. drukarki fiskalne online, czytniki kodów kreskowych, wago-skanery, szuflady, serwery, oprogramowanie, rozwiązania mobilne w systemach kompletacji zamówień i inwentaryzacji, elektroniczny obieg dokumentów, optymalizacja działań poprzez automatyzację procesów. Partnerem projektu jest firma Jantar.

Co warte podkreślenia, w ramach Projektu IT realizowany jest program lojalnościowy „Społem znaczy Razem”. Został utworzony przeszło dekadę temu z inicjatywy KZRSS Społem i należy do najdłużej funkcjonujących mechanizmów tego typu w kraju. Aktualnie program działa w 66 spółdzielniach i korzysta z niego ponad 700 tys. klientów, którzy mogą dokonywać zakupów w blisko 900 sklepach na terenie całej Polski.

Od ponad pięciu lat klienci uczestniczący w programie mają do dyspozycji aplikację, dzięki której mogą korzystać z elektronicznej karty, mają stały dostęp do aktualnych informacji, stanu salda punktowego, otrzymują gazetki promocyjne i powiadomienia o specjalnych ofertach. W ciągu najbliższego półrocza Związek planuje rozpocząć prace nad nowymi rozwiązaniami mobilnymi. Partnerem projektu jest firma ProfitCard.

E-sklep Społem

Z kolei „Sklep internetowy espolem.pl” to możliwość sprzedaży pełnego asortymentu Spółdzielni, od produktów spożywczych, galanterii, poprzez chemię gospodarczą kończąc na sprzęcie AGD.

Celem powołania e-sklepu jest pozyskanie nowej grupy klientów i zbudowanie lojalności zakupowej w tym kanale sprzedaży. - Ale sklep internetowy to przede wszystkim promocja marki Społem i możliwość zaprezentowania jej jako wspólny znak handlowy naszej sieci ze 150-letnia tradycją – zauważa Szymon Fabisiak, który ujawnia, że obecnie Społem realizuje etap wdrożenia w kilku spółdzielniach, w tym PSS Feniks Wrocław, Hale Banacha,  PSS Bytom, PSS Ozorków. Natomiast w kolejce oczekują takie spółdzielnie jak: WSS Śródmieście, WSS Praga Południe, PSS Głogów, PSS Poznań, PSS Bochnia. Wiele spółdzielni zapowiedziało swój udział po podjęciu uchwal przez rady nadzorcze.

Stałą ofertą Związku dla spółdzielni jest Projekt Rozwojowy, a w nim bogaty program szkoleń, e-learning i rozwój piekarni. Projekt Rozwojowy dla spółdzielni Społem obejmuje szereg działań szkoleniowych i doradczych skierowanych do kadry kierowniczej, pracowników sklepów, piekarni i administracji spółdzielni. Oferuje szkolenia dla sprzedawców i kierowników sklepów wraz z usługą tajemniczego klienta, audyt sklepów, merchandising, szkolenia dla piekarzy i kadry zarządzającej piekarniami wraz z usługą doradztwa, szkolenia dla pracowników księgowości wraz z usługą doradztwa, a także szkolenia związane z marketingiem internetowym, social mediami i obsługą komputera. Od początku realizacji projektu ze szkoleń tych skorzystało ponad tysiąc pracowników spółdzielni z terenu całego kraju.

Nowością w nim jest udostępnienie platformy e-learningowej, za pośrednictwem której można też zrealizować szkolenia online. W dobie pandemii to szczególnie ważne. Z tego też względu obecnie na platformie realizowany jest cykl comiesięcznych spotkań dla pracowników księgowości, a także kadry zarządzającej spółdzielnią, których tematem są bieżące zmiany prawa i wszelkie zgłoszone przez spółdzielnie problemy w funkcjonowaniu spółdzielni w tym trudnym czasie.

Poprzez platformę e-learningową oferowane są przede wszystkim szkolenia z zakresu BHP: wstępne, okresowe dla osób kierujących pracownikami, okresowe dla stanowisk robotniczych i administracyjno-biurowych. Na platformie e-learningowej dostępne są też szkolenia na temat profesjonalnej obsługi klienta i obsługi kas fiskalnych. Uczestnicy szkoleń online, po prawidłowym wypełnieniu testu, otrzymują stosowne certyfikaty.

Warto dodać, że w zakresie szkoleń spółdzielnie mogą korzystać z dofinansowania unijnego (Baza Usług Rozwojowych) oraz Krajowego Funduszu Szkoleń. Partnerem projektu jest firma NewKey.

- W przygotowaniu są kolejne szkolenia, o ich dostępności będziemy sukcesywnie informować spółdzielnie. Szkolenia w formie online to bardzo korzystne rozwiązanie ze względu na ograniczenie kosztów i dużą rotację pracowników w spółdzielniach – mówi wiceprezes KZRSS Społem.

Według niego należy też wspomnieć o realizowanym od ubiegłego roku projekcie „Studium biznesowej wiedzy praktycznej”, skierowanym do kadry zarządzającej spółdzielniami. Ten sześciomiesięczny kurs w formie 2-dniowych spotkań, obejmuje wykłady, ćwiczenia oraz wyjazdy studyjne i przygotowuje uczestników do zarządzania spółdzielnią. Od września br. rozpocznie się rekrutacja do drugiej edycji Studium, która ma wystartować w styczniu przyszłego roku. 

Artykuł powstał na bazie wywiadu zamieszonego w sierpniowym wydaniu „Społemowca warszawskiego”. Jego redakcji dziękujemy za możliwość posiłkowania się jej publikacjami.

Katarzyna Pierzchała 3720 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.