Właściciel Lidla i Kauflandu może zainwestować miliardy w odpady

Grupa Schwarz, właściciel Lidla i Kauflandu, prawdopodobnie ma na celowniku kolejne przejęcie w branży wywozu odpadów. A potencjalny przejmowany to nie byle kto, bo francuski gigant.

Dwa lata po akwizycji zajmującej się odbiorem odpadów firmy Tönsmeier (obecnie PreZero) Grupa Schwarz, właściciel Lidla i Kauflandu, prawdopodobnie ma na celowniku kolejne przejęcie w branży wywozu odpadów. Na liście życzeń detalisty z Neckarsulm najwyraźniej znajduje się francuska firma Suez.

Grupa Schwarz jest najwyraźniej zainteresowana przejęciem części działu utylizacji odpadów francuskiej grupy Suez - pisze Lebensmittel Zeitung (LZ). - Ta ostatnia obecnie prowadzi restrukturyzację swoich działań pod hasłem strategicznym „Kształtowanie Suezu 2030”. Grupa Schwarz ma zamiar złożyć firmie Suez ofertę kupna przed rozpoczęciem oficjalnej procedury przetargowej, jak poinformowała agencja Bloomberg, powołując się na dobrze poinformowane osoby zaangażowane w negocjacje. Badania LZ w branży gospodarki odpadami potwierdziły tę informację.
Bloomberg szacuje możliwą cenę sprzedaży odpadów Suez w Niemczech i krajach Beneluksu na około 3 miliardy euro. Cała działalność w Europie, w tym na rodzimym rynku Francji, wygenerowała sprzedaż w wysokości około 6,4 mld euro w 2019 r. W pierwszej połowie 2020 roku Francuzi musieli jednak zaakceptować spadek sprzedaży o 9% do 2,86 mld euro, również spowodowany koronakryzysem.

Jeśli spekulacje na temat Schwarza i Suezu są słuszne, matka obecnego nr. 5 w lokalnej branży gospodarki odpadami zamierza przejąć trzecią firmę na rynku. Może to umożliwić Grupie Schwarz, która zapowiedziała silny wzrost i niedawno przejęła kilka mniejszych firm, wdarcie się na drugą pozycję.

Oprócz własnej obecności na rynku z firmą PreZero, spółka zależna Grupy Schwarz, Greencycle, współpracuje również z 200 mniejszymi firmami zajmującymi się utylizacją odpadów w całym kraju. 

Magdalena Weiss 2704 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.