Wielka reorganizacja i zwolnienia w Media Markt

Ceconomy, właściciel Media Marktu i Saturna, zlikwiduje nawet 3,5 tys. miejsc pracy - poinformowała spółka. A to w Polsce i Turcji ostatnio tracił najwięcej.

MediaMarktSaturn Polska, jako lokalna grupa, nie udziela komentarza na temat odgórnych decyzji właściciela sieci.

Ceconomy potwierdziło dziennikarzom LebensmittelZeitung (LZ), że planuje ujednolicenie struktury, standaryzację pewnych procesów, a co z tym związane - wygenerowanie oszczędności. Mowa jest o zamykaniu niektórych lokalizacji i maksymalnym skoncentrowaniu się na zapewnieniu jak najlepszego  "customer experience" w sklepach. Tłumacząc z korporacyjnego na realia rynkowe: będzie się to wiązać z dużymi zwolnieniami. LZ podaje, że oznacza to likwidację nawet 3,5 tys. etatów "przede wszystkim" w Europie poza rodzimym rynkiem niemieckim. W sumie spółka zatrudnia 55 tys. osób.

Przypomnijmy, że Ceconomy podsumowała niedawno wyniki II kw. kalendarzowego roku 2020 (który dla niej jest trzecim kwartałem roku obrotowego). Miała wówczas 4,12 mld euro przychodów ze sprzedaży. To nominalnie o 10% mniej niż rok wcześniej, zaś like-for-like spadek wyniósł 7,6%. Najsilniej, o ponad jedną piątą, spadła sprzedaż w regionie Europy Wschodniej, na którą w przypadku tego detalisty składają się tylko dwa kraje: Polska i Turcja.

Na koniec marca Ceconomy miało 1025 sklepów w 13 krajach Europy, w tym 88 w Polsce. W czasie III kw. spółka uruchomiła jeden nowy market – we Włoszech.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.