Oszuści podają się za Biedronkę. Kuszą kuponem na 500 zł

Fałszywy, jak się okazuje, post wyświetla na Facebooku. Obiecuje udział w losowaniu kuponu na 500 zł do Biedronki.

Akcja ma być rzekomo zorganizowana z okazji 25-lecia największej sieci w Polsce. Jak jednak odkrył portal dobreprogramy.pl, jest to mistyfikacja, mająca na celu wyłudzenie danych osobowych: imienia, nazwiska, adresu mejlowego oraz wyrażenia zgody na przesyłanie informacji marketingowych. Posty przychodzą z konta Biedronka_Polska. Po wypełnieniu krótkiej ankiety użytkownik jest przekierowywany na spreparowaną stronę biedronki, gdzie musi kliknąć link, by podać swoje dane.

"Ofiara trafi na stronę o adresie pl1b[.]food-voucher[.]com, gdzie zostanie poproszona o wprowadzenie swoich danych (w tym imienia, nazwiska i adresu e-mail) i wyrażenie szeregu zgód marketingowych" - czytamy na dobreprogramy.pl.

Choć użytkownik nie ryzykuje w tym wypadku utraty pieniędzy, to udostępnia, wedle wszelkiego prawdopodobieństwa darmowo, swoje dane firmie, która prawdopodobnie będzie je sprzedawać, co w efekcie spowoduje napływ kolejnych postów sponsorowanych i ofert.

Teoretycznie istnieje możliwość, że ktoś kupi  kupony o tej wartości w Biedronce i je rozlosuje, ale doświadczenie każe wątpić w taki finał.

Biedronka potwierdziła redakcji handelextra.pl, że sytuacja rzeczywiście miała miejsce i nie jest to akcja sieci.

"Dziękujemy naszym klientom za sygnały o fałszywych konkursach lub SMS-ach od firm podszywających się pod naszą sieć" – odpowiada Paweł Franczak, mł. menedżer ds. komunikacji korporacyjnej w sieci Biedronka. "Przypominamy i podkreślamy, że Biedronka nigdy nie wysyła klientom zachęt do podawania danych osobowych lub np. wpłat pieniędzy na konto. Zalecamy szczególną ostrożność w przypadku pojawienia się takich próśb.

W przypadku wątpliwości dotyczących konkursów prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Klienta, za pośrednictwem adresu: bok@biedronka.eu lub formularza kontaktowego: https://www.biedronka.pl/pl/kontakt.

Informujemy też, że oficjalnym profilem sieci Biedronka na Facebooku jest https://www.facebook.com/BiedronkaCodziennie".

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2657 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.