Inflacja tym razem (nie) zaskoczyła

Według szybkiego szacunku wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu inflacja wyniosła 3,1% rok do roku, zgodnie z oczekiwaniami.

Czyli zaskoczenia nie było, choć właśnie ta zgodność może się okazać zaskakująca po niespodziewanym odczycie sprzed miesiąca, gdy rynek spodziewał się wzrostu cen o 2,8%, a one skoczyły o 3,3%.

W ujęciu miesięcznym ceny cofnęły się o 0,1% - podał Główny Urząd Statystyczny.

Żywność i napoje bezalkoholowe były ogółem droższe niż rok temu o 3,9%, ale tańsze niż w czerwcu - o 1,4%. To najmniej dynamiczny wzrost cen produktów spożywczych od kwietnia 2019 roku i najmocniejszy miesięczny spadek od sierpnia 2014 roku!

Przypomnijmy, że przez ostatnich (no, może przedostatnich) kilkanaście miesięcy produkty spożywcze były czynnikiem napędzającym inflację. W czerwcu żywność i napoje bezalkoholowe były średnio droższe o 5,7% niż rok wcześniej i już był to najwolniejszy wzrost od czerwca 2019. Od lipca 2019 do maja 2020 roku wskaźnik ten ani razu nie spadł poniżej 6%, a w rekordowym marcu br. sięgnął 8%.

W czerwcu najmocniej w ujęciu rocznym poszły w górę ceny owoców (+27,7%), wędlin (+10,4%), pieczywa (+9,0%), cukru (+8,2%) oraz ryżu i mleka (po 8,1%). Tańsze niż przed rokiem były mięso drobiowe i masło (spadek odpowiednio o 3,0% oraz 2,9%). Na poziomie sprzed roku pozostały ceny warzyw. Tytoń podrożał bardziej niż alkohol (6,9% vs. 3,7%). Szczegółowe dane za lipiec Główny Urząd Statystyczny opublikuje 14 sierpnia.

Według lipcowej projekcji inflacji Narodowego Banku Polskiego w całym roku 2020 żywność podrożeje o 3,4%.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2657 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.