GUS: zbiory będą dobre

Zbóż, rzepaku, owoców i warzyw ma być więcej niż przed rokiem. Jednak nie wszystkich.

Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2020 roku. Okazuje się, że późnowiosenne i letnie opady pozytywnie wpłynęły na wegetację drzew, krzewów, warzyw i zbóż.

Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wstępnie szacuje się na około 27,9 mln ton, czyli o około 11% więcej od zbiorów ubiegłorocznych, natomiast zbiory rzepaku i rzepiku wyniosą 2,6 mln ton, co jest ilością o 12% wyższą niż w 2019 roku.
Mimo suchej, bezśnieżnej zimy, która zapowiadała problemy ze wzrostem i owocowaniem drzew i krzewów owocowych oraz warzyw gruntowych, także tu zapowiadają się lepsze plony niż przed rokiem. Produkcję warzyw gruntowych ocenia się na  4,1 mln ton, tj. o blisko 6% więcej od roku poprzedniego, zbiory owoców z drzew szacuje się na 3,6 mln ton (+5%), zaś owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych - na ponad 0,5 mln ton, o blisko 10% więcej od zbiorów w 2019 r. Więcej będzie zwłaszcza malin (+60%) i porzeczek kolorowych (+15%), a także jabłek i gruszek, natomiast na poziomie gorszym od ubiegłorocznego są plony i zbiory śliw (zwłaszcza odmian późniejszych),wiśni, czereśni, brzoskwiń i nektaryn, moreli, orzechów włoskich oraz truskawek.

- Wyjątkowo częste opady w czerwcu i lipcu, zahamowały postępującą suszę i korzystnie wpłynęły na wypełnienie ziarna zbóż i rzepaku oraz wegetację roślin korzeniowych, zwiększając jednocześnie ich potencjał produkcyjny - napisał GUS w komentarzu.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2657 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.