Sklepy źródłem zakażeń? Ministerstwo Zdrowia przestrzega

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz zaapelował do ekspedientów i właścicieli sklepów o egzekwowanie nakazu noszenia maseczek przez klientów.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia wystąpił we wtorek w TVN24 (gdy było 502 nowych zakażeń, w środę jest już 512), gdzie przypomniał o konieczności noszenia maseczki nie tylko przez personel sklepów, ale też klientów.

– Pojawiają nam się zakażenia w sklepach i ogniska sklepowe. Tu ponowny apel: jesteśmy w sklepie, to powierzchnia zamknięta, mamy obowiązek stosować maseczki. Niestety, dzisiaj w sklepach przynajmniej połowa odwiedzających nie nosi maseczki – stwierdził Andrusiewicz. – I to jest pytanie do właścicieli sklepów: czy chcą mieć zamknięty sklep i personel w kwarantannie? Bo jak widać, apele do klientów sklepów nie docierają. Może w końcu dotrą do właścicieli sklepów – dodał.

Przypomnijmy, że nakaz zasłaniania ust i nosa wciąż obowiązuje w przestrzeniach zamkniętych oraz tam, gdzie nie ma możliwości zachowania 1,5-metrowej odległości od innych osób. Wiele osób lekceważy jednak zakaz, a ekspedienci często nie tylko nie zwracają im uwagi, ale wręcz stają w obronie "bezmaseczkowców". Jak wynika z relacji w mediach społecznościowych, zdarza się to nawet w aptekach.

W poniedziałek 27 lipca zebrał się zespół, który ma opracować wskazania przed jesienną falą grypy, która może się zbiec z drugą falą zakażeń koronawirusem.

Wojciech Andrusiewicz poinformował także PAP, że w ramach zespołu działać będzie pięć podzespołów, które mają zajmować się m.in. analizą standardów międzynarodowych – światowych i europejskich – związanych ze zwalczaniem COVID-19, opracowaniem strategii testowania osób pod kątem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, funkcjonowaniem szpitali jednoimiennych i kwestią podstawowej opieki zdrowotnej.

– Najważniejsze zadanie to wypracowanie kompleksowego modelu działania podstawowej opieki zdrowotnej, gdy COVID-owi będzie towarzyszyła grypa sezonu jesienno-zimowego – podał Andrusiewicz. – Ważne, żeby umiejętnie oddzielić dwa strumienie chorych. Nie można dopuścić do sytuacji, w której osoby z objawami od razu będą przekierowywane do szpitali zakaźnych. A pamiętajmy, że tylko z powodu grypy jesienią przychodnie odwiedza dziennie nawet 100 tys. osób – dodał.

Rzecznik resortu wskazał ponadto, że niewykluczone, iż model funkcjonowania samych szpitali jednoimiennych – w efekcie prac - będzie się różnił od obecnego.

Andrusiewicz poinformował, że w zespole znaleźli się m.in. przedstawiciele resortu zdrowia z departamentów: analiz i strategii, systemu zdrowia, ratownictwa medycznego i obronności oraz zdrowia publicznego i rodziny; a także przedstawiciele: Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, Narodowego Funduszu Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Resort zdrowia konsultował też z GIS-em kwestię kontroli liczby osób na weselach.

Liczba potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi przypadków zakażenia koronawirusem wynosi obecnie w Polsce 44 416. Z jego powodu zmarło 1694 osoby, z czego 12 w ciągu ostatniej doby. 33 190 pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 do tej pory wyzdrowiało.

Zdjęcie: Shutterstock

Magdalena Weiss 2658 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.