Auchan zamyka kolejne sklepy

Po Dąbrowie Górniczej i Mysłowicach przyszedł czas na Grudziądz oraz Lubin.

[AKTUALIZACJA]

Zamykane sklepy w Grudziądzu i Lubinie to hipermarkety w których zatrudnione są 282 osoby.

Już w czerwcu Auchan Retail Polska poinformowało, że zamyka dwa swoje sklepy. Chodzi o placówki zlokalizowane w Dąbrowie Górniczej (ul. Katowicka) oraz w Mysłowicach, które funkcjonować będą jeszcze tylko do końca sierpnia.

Wtedy, jak i teraz decyzję o zamknięciu sklepów sieć tłumaczy "wnikliwą analizą finansową i organizacyjną placówek, przeprowadzoną pod kątem możliwości osiągnięcia przez nie trwałej rentowności" - jak czytamy w komunikacie. Zarząd Auchan Retail Polska twierdzi, że niskie obroty i niesprzyjające warunki wynajmu spowodowały znaczne straty w tych lokalizacjach, a osiągnięcie trwałej rentowności placówek, pomimo wysiłków ich zespołów, okazało się niemożliwe.

- Na każdy z naszych sklepów patrzymy wielowymiarowo – zarówno pod kątem dbałości o rentowność poszczególnych placówek, jak i założonych przez nas celów strategicznych dotyczących całej firmy, w perspektywie planowanej długofalowej obecności naszej sieci na polskim rynku w kolejnych latach. Chcemy nadal bronić siły nabywczej polskich konsumentów i pozostać liderem niskich cen w Polsce. Równocześnie jednak zmuszeni jesteśmy do podejmowania trudnej, ale koniecznej decyzji o zamknięciu placówek nierentownych - w Grudziądzu i Lubinie. To niełatwa decyzja, przede wszystkim ze względu na ekipy obu sklepów, które dołożyły wszelkich starań, aby poprawiać z roku na rok rezultaty, za co chcę im podziękować. Naszym priorytetem jest w tej chwili zapewnienie pracownikom obu sklepów możliwie jak najlepszego wsparcia w tej szczególnej sytuacji - powiedział Gérard Gallet, dyrektor generalny Auchan Retail Polska.

Jednocześnie Auchan Retail Polska podkreśla, że zadba o każdego z pracowników zatrudnionych w obu zamykanych sklepach.

Procesowi zamknięć obu sklepów towarzyszyć będą rozmowy indywidualne z poszczególnymi pracownikami, podczas których przedstawione zostaną im możliwości i dalsze perspektywy. Działając zgodnie z literą prawa Auchan Retail Polska planuje rozwiązanie umów w ramach zwolnień grupowych wraz z odprawami. Dla osób spełniających kryterium wieku możliwe będzie skorzystanie z uprawnień przedemerytalnych lub emerytalnych wraz z odprawą emerytalną. Firma uwzględnia możliwość przeniesienia części pracowników do innych sklepów sieci w regionie. Przeniesienia te nastąpią w ramach dostępnych wakatów, z zachowaniem wszelkich uprawnień pracowniczych i ciągłości zatrudnienia.

Zamknięcie sklepów dla klientów nastąpi 27 września.

Przetasowania w sieci tworzonej przez Auchan wpisuje się w szerszą dyskusję, jaka toczy się o przyszłości rynku handlowego w Polsce. Przypomnijmy, że niedawno swoje wyjście stąd ogłosiło Tesco. O perspektywach dla sklepów w dużych formatach pisaliśmy m.in. tu: https://handelextra.pl/artykuly/238762,zmierzch-hipermarketow-moze-byc-tylko-ciemniej

Auchan Retail Polska to wielkoformatowa sieć sprzedaży detalicznej o francuskich korzeniach, obecna w Polsce od 1996 r., zarządzająca na polskim rynku siecią hipermarketów, supermarketów, sklepów franczyzowych i sklepów osiedlowych pod szyldem Moje Auchan, a także kanałem handlu  e-commerce Auchan Direct.

Joanna Hamdan 11130 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.