Aldi idzie na misję

Niemiecka sieć dyskontowa wypowiedziała wojnę plastikowym odpadom i wdraża "misję opakowaniową". Także w Polsce.

Sieć zapowiada, że do końca 2020 r. wszystkie rodzaje opakowań produktów marek własnych będą wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu lub certyfikowanych źródeł, a do końca 2025 r. wszystkie opakowania artykułów marek własnych będą nadawać się do recyklingu.

Z oferty Aldiego do końca br. znikną też jednorazowe produkty powstałe z tworzyw sztucznych, takie jak np. talerze, sztućce, kubki i słomki (zgodnie z unijną dyrektywą). Jak wyliczyła sieć, tylko w 2019 r. udało jej się oszczędzić około 369 ton tworzyw sztucznych.

Konsekwentne dążenie do redukcji plastiku przejawia się m.in. w wycofaniu jednorazowych toreb zakupowych i zastąpieniu ich torbami wielokrotnego użytku. Już teraz torby jednorazowe zostały usunięte ze wszystkich sklepów w Belgii, Francji, Niemczech, Luksemburgu, Holandii i Polsce.

Aldi zapowiada także wprowadzenie wielorazowych siatek na warzywa i owoce we wszystkich sklepach swoich spółek. Sieć podjęła również decyzję, że do 2023 roku wszystkie ekologiczne owoce i warzywa nie będą w ogóle pakowane lub będą posiadały opakowania przyjazne dla środowiska, tym samy wyeliminowane zostaną tzw. reklamówki „zrywki”. Już teraz w Niemczech prowadzony jest specjalny program pilotażowy, gdzie testowane są nowe, bardziej zrównoważone opakowania na warzywa i owoce. Nowe woreczki powstają m.in. z odpadów z produkcji cukru trzcinowego i dzięki temu w 100% nadają się do recyklingu.

Pierwsze działania w ramach tzw. misji opakowaniowej mają zostać zrealizowane jeszcze w tym roku. Cele Aldiego w zakresie polityki opakowaniowej i redukcji plastiku zawarte zostały w Raporcie Zrównoważonego Rozwoju 2019. 

Magdalena Weiss 2658 Artykuły

Niepoprawna recydywistka - związana z "Handlem" w latach 1999-2005 i ponownie od 2016 r. Tropi najnowsze trendy na rynku FMCG i zmiany w gospodarce. Amatorka kuchni greckiej i bibliotek publicznych. Mieszka kątem u trzech kotów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.