Jest projekt ustawy o zniesienie zakazu handlu w niedziele

Wszystkie sklepy w niedziele znów będą czynne, a pracownikowi handlu mają przysługiwać dwie wolne niedziele w miesiącu - takie zmiany znalazły się w projekcie ustawy przygotowanym przez pracodawców, którym wkrótce ma zająć się rząd i związkowcy, a do których dotarł dziennik "Fakt".

W ten sposób branża handlowa chce walczyć z finansowymi skutkami koronawirusa. "Fakt" dotarł do projektu ustawy. Zakłada on, że zakaz handlu w niedziele miałby zostać zniesiony czasowo – w czasie epidemii i 180 dni po jego odwołaniu. Zakaz wciąż obowiązywałby jednak w niedziele, w które jednocześnie przypada święto. Taki dokument wpłynął do Rady Dialogu Społecznego skupiającej pracodawców, związkowców i stronę rządową.

Według projektu, zawieszenie zakazu handlu w niedziele ma ochronić miejsca pracy w handlu i branżach ściśle z branżą współpracujących, ale także zwiększyć sprzedaż, przyczyniając się do zmniejszenia spadku PKB oraz poprawić bezpieczeństwo sanitarne w czasie zakupów, ponieważ zakupy rozłożą się na 7 dni w tygodniu.

Projekt ustawy zakłada, że mimo zawieszenia zakazu handlu, pracownicy będą mieć zagwarantowane dwie niedziele w miesiącu wolne. Taka regulacja ma dotyczyć zarówno osób pracujących na umowę o pracę, jak i zatrudnionych na podstawie umów cywilno-prawnych.

Temat nie jest nowy

Właściwie od początku epidemii pojawiają się głosy, aby w ramach niwelowania negatywnych skutków zamrożenia przez kilka tygodni działalności centr handlowych, przywrócić - właśnie czasowo - handlowe niedziele. O takie rozwiązanie apelowały m.in. sieci zrzeszone w Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (szczegóły TUTAJ).

Już po wyborach prezydenckich, gdy wiadomo było, że Andrzej Duda został prezydentem Polski na drugą kadencję (a głowa państwa jest zwolennikiem wolnych niedziel), o zniesienie zakazu handlu w niedziele apelował Retail Institute (ośrodek dialogu, badań i analiz oraz innowacji dla ekspertów z branży retail). - Wiele firm walczy dziś z czasem i utrzymaniem płynności. Zniesienie zakazu handlu w niedziele, nawet czasowe, przy silnym wsparciu działań parasolowych dla pracowników zatrudnionych w handlu, dałoby impuls, który pozwoliłby w krótszym czasie nadrobić straty, a wielu po prostu przetrwać. Dlatego apelujemy do rządu oraz organizacji branżowych o pilne rozpoczęcie rozmów na temat zmian prawnych, które będą realnym wsparciem dla branży handlowej - argumentowała Anna Szmeja, prezes Retail Institute.

Wcześniej, bo w połowie czerwca oficjalny głos w sprawie ewentualnego przywrócenia (bądź nie-) handlowych niedziel zabrała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. - Dziś nie widzimy potrzeby przywrócenia handlu w niedziele, ale analizujemy na bieżąco rynek - wskazała. Dodała, że poziom konsumpcji jest obecnie porównywalny z tym sprzed pandemii a zapytana czy rząd planuje chociażby czasowe przywrócenie handlu w niedziele odpowiedziała wprost, że na dziś taki scenariusz nie jest rozważany (szczegóły TUTAJ).

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.